İlginç haberimiz Kuveyt’ten. Kuveytli yetkililer bundan böyle ülkeye giriş yapan yabancılara gay-homoseksüel olup olmadıklarını tespit etmek üzere klinik testler yapacaklarını belirtiyorlar.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı üst düzey bir yetkilisinin ülkenin yüksek tirajlı gazetesi Al Rai’ye verdiği demeçte bu uygulamanın homoseksüellerin sadece Kuveyt’e değil Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi’ne üye tüm ülkelere girişlerinin engellemeyei amaçladığını ifade ediyor.

Eleştiriye son derece açık bu uygulamayı nasıl yapacakları ise ayrı bir merak konusu. Gaylerin varlığı tespit edecek bir çeşit RADAR ? GAYDAR’mı geliştirdiler acaba?

Kuveytli yetkililer belki ülkeye giriş yapan yabancıların valizlerini açıp ” Brokeback Mountain” DVDsini arayabilirler ya da şüphelendikleri bireyleri yalan makinesine bağlayabilirler.

“Şaka” bir yana ( bu son derece ciddi hatta trajik bir olay bu konuda ironi yapmanın doğru olduğunu düşünmüyoruz hutopia editörleri olarak), bir insanın cinsel tercihinin ne olduğunu tespit edebilecek belirleyebilecek herhangi bir bilimsel tıbbi yöntem yok.

Kuveyt’te hayata geçecek olan bu uygulamayı bir kenara bırakırsak, Genetik bilimi bu konuyla ilgileniyor zaten.

 

Son derece ciddi bilimsel makalelere yer veren Plos ONE’da yayınlanan bir araştırmaya göre bireylerin yüz şekli cinsel tercihlerinin bir göstergesi olabilirmiş. Araştırmaya katılanlara tanımadıkları bireylerin vesikalık fotoğrafları gösterilmiş ve cinsel tercihlerini tahmin etmeleri istenmiş. %60 oranında doğru tahmin çıkmış çalışmanın sonuncunda.

 

Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Üniversitesi ve İsveç Uppsala Üniversiteleri eşcinselliğin kökeni ile ilgili genetik bir varsayım ortaya attılar ama bu çalışmalar hiç bir şekilde eşcinsel olmayı belirleyen bir genin varlığından bahsetmiyorlar.

Yapılan araştırmalar cinsel kimliği belirleyen ?epigenetik? faktörler var. Cinsel kimlik genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimine bağlı tabi birazda tesadüfe. Araştırmacılar daha bebek anne karnındayken genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimine bağlı olarak anne ve babasından geçen karakterler dışında yeni özellikler geliştirebiliyor. Ancak araştırmaların hiçbiri eşcinselliği tespit eden bir test yönünde değil.

Eşcinsellik dünyada 78 ülkede ?yasalara aykırı?.Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi üyesi ülkelerde eşcinselliğe ağır cezalar var. Cezası İran’da Yemen’de ve Sudi Arabistan’da ölüm.

Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi üyesi Katar 2022 Dünya Futbol Şampiyonasına ev sahipliği yapacak olan ülke.