Bugün günümüzün telefon endüstrisinin dengesi pek kısa zamanda değişecek gibi. Hollandalı mucit Dave Hakkens, belki de büyük telefon şirketlerinin en büyük korkulu rüyasını gerçeğe çeviriyor: bugüne kadar bir parça olarak gördüğümüz telefonu parçalarına ayırıyor.

Son yıllarda özellikle smartphoneların getirdiği telefon appleri yüzünden telefonlar birkaç yıl kullanıldıktan sonra yavaşlayıp kullanılmaz hale geliyor. Eski telefon genellikle çöpe giderken, yenisi için de bir ton para harcanıyor. Bu her ne kadar büyük şirketler için avantajlı olsa da özellikle çevreye atık olarak geri dönüyor ve tüketiciyi malen zorluyor.

Peki ya telefonun tamamından kurtulmak yerine, eskiyen parçalarını değiştirebilir bir telefon yok mu? Bu tanıma uyan telefon şu anda Hollandalı mucit Dave Hakkens tarafından geliştirilmekte. Hakkens?ın telefonu ?Phone Bloks? adını verdiği lego gibi takılıp çıkarılabilen telefon çiplerinin oluşturduğu kamera, wi-fi, işlemci, pil, hafıza, bluetooth vs?den oluşan bloklarından meydana geliyor. Takılıp çıkarılabilen bu çipler sayesinde tüketici telefonunu kendi isteği ve ihtiyaçları doğrultusunda istediği gibi şekillendirebilir. Yani eğer kamerasını kullanmayı düşünmüyorsanız onu içeren bloğu eklemek zorunda değilsiniz.

Telefonun en belirgin avantajı ise sadece eskiyen blokunu değiştirebiliyor olmak. Böylece bugünku sistemin yarattığı fazla kirli atıktan  da kurtulmuş olunuyor. Peki Hakkens elde ettiği fonlarla Apple, Samsung gibi dev şirketlerle rekabet edebilecek mi? Aslında Hakkens birkaç yıl önce rekabetten geri çekilip Google tarafından satın alınmış Motorola ile beraber çalışmakta. Motorola ile birlikte, Google?da artık telefon dünyasında su yüzüne çıkacak gibi duruyor.