“Sanırım buna hakları var, biz şarkıcıların bu konuda bir hak iddia etmek gibi bir şansı yok” diyordu şarkıcı Imany, kendisi ile röportaj yapan Fransa’nın çok ünlü radyo programcısı Sébastien Cauet’ye 2 yıllık şarkısı “Don’t be so Shy” şarkısına yapılan remix’ten sonra. Şarkıcı bu durumdan aslında çokda şikayetçi değil, Rus DJ’lerin şarkısına yaptığı remix öylesine tuttu ki şarkıcı  tekrar gündeme geldi eski albümü tekrar satış rekorları kırmaya başladı.

Sizlere DJ’lik üzerine ders vermeye niyetimiz yok. Ancak “REMIX” nedir tanımlamak gerekirse Remix bir parçanın altyapısı ile oynayıp o parçayı normalden farklı şekle sokmaktır. Parçanın ritm değerleri, hızı, ve bir çok temel yapısı değiştirilerek, çeşitli efektlerle donatılır. Remix şarkıları genellikle daha hızlandırıp üzerinde daha kolay “dans edilebilir” hale getirmek de diyebiliriz günümüz DJ’lik anlayışında.

Remix kavramını daha anlaşılabilir bir hale getirmek için seçtiğimiz bir kaç “iyi örneği” sizinle paylaşmak istedik.

9/ Duran Duran grubunun “Save a Prayer” şarkısı hiç bir zaman eskimeyecek bir şarkı

 

DIRTY VEGAS bu muhteşem şarkıya yaptığı remix ile dans pistlerini “salladı”, geçen yaz- belkide bu yaz- tüm dj’lerin playlistlerinde olmazsa olmazlardan bir remix:

8/ Avustralyalı grup Savage Garden’dan 90’lı yıllara damgasını vurmuş -daha kesin konuşmak gerekirse 1996- bir ballad “To the Moon and Back”, harika bir melodi, başarılı bir aranjman, bir zamanlar MTV’de bu klibin çıkmasını sabırsızlıkla bekleyenlere..

Şarkının orijinali tercih ediyorsunuz belkide ama bu yaz tüm beach club’larda bu remix’i duyacağınıza eminiz, bu remix’i çalmayan DJ’ler muhtemelen darp edilecek, Ibiza DJ’lerinin çoktan vazgeçilmezi oldu bile:

 

7/ Şarkımızda, remix’ide eskilerden. Şarkının Orijinali Fugees’den “READY or NOT” Lauryn Hill ablanın olağanüstü sesiyle:

Şarkının remix’i Hollandalı yapımcılardan, klip görüntüleri 20 yıl öncesinin İbizasını, bugünün Bodrum’unu çağrıştırıyor, son derece grotesk. Bugün 50’li yaşlarda olan İbizacılara selam olsun niteliğinde. Fugees’in bu şarkısının pek çok remix’i bulunuyor biz “The Course”unkini seçtik:

6/ Jennifer Paige’in “CRUSH” şarkısı 90’lı yıllarda kendinden epey bir bahsetmişti, Televizyon Müzik kanallarında şarkı sürekli dönerdi, sonrasında hem şarkı hem Jennifer Paige unutuldular, 90 yılların ruhunu iyi yansıtan bir şarkı ve klip:

 

Şarkıya unutuldu demiştik, şarkının Campside Dream tarafından remix’i bizi aslında ne kadar da güzel bir şarkıyı unutmuş olduğumuzu hatırlattı, olağanüstü bir remix

5/ Imany’nin bu güzel şarkısını 2 yıl önce dinlemişti ilk defa müzikseverler. Bu eski manken, yeni şarkıcının güzelliği, alto sesi ve melodinin gizemli havası etkilemişti hepimizi, ancak “çok büyük bir çıkış” yakalayamamıştı yinede.

Imany’nin bu şarkısı rus dj’ler FILATOV ve KARAS’ın remix’i sayesinde patladı, Klibin 100.000.000’dan fazla izlenmesi sadece şarkıdan kaynaklanmıyor olsa gerek(!) Bu yazın en iddialı remix’lerinden. Şarkıcı Imany bu remix sayesinde kariyerine yeni bir sayfa açtı. Avrupa’da tüm radyo istasyonlarına davetli ve şarkısının akustik versiyonunu söylüyor.

 

4/Zara Larsson’un (bkz: İsveç’ten Müzik (8) Şirin mi şirin, yetenekli ZARA LARSSON) “Never forget You” muhteşem şarkısı:

“Never forget You” çıkar çıkmaz remix’lenen şarkılardan, tüm DJ’ler şarkıyı remixlemek için adeta yarış içindeler, bizim en çok beğendiğimiz Alex Schulz imzalı remix:

3/ Remix’i çıkmadan Mike Posner’in “I took a Pill in Ibiza” şarkısını bilen var mıydı? Şarkı çok güzel ama çıktığında çok az kişinin dikkatini çekmişti:

Şarkının remix’i son zamanlarda yapılmış en zekice en sürpriz remix’i. Bu kadar yavaş bir şarkının remixlenerek tüm clubber’ların gönlünü fethedebileceğini kim tahmin edebilirdi??

2/ C-BLOCK grubunun 1996 tarihli “So strong out” şarkısını belkide hatırlıyorsunuzdur. MTV’de ya da Ömer Karacan’ın yaptığı programda dinlemiş, görmüşsünüzdür. Tam bir 90’lı yıllar şarkısıdır, sizi o yıllara götürür:

So strong out şarkısının remix’i bizim favorilerimizden, görüntüler Ibiza’dan:

1/ Karmin’in SUGAR (I can’t think about anybody but you) çok sempatik hemen mırıldanmak isteyebileceğiniz bir şarkı:

Şarkının remix’i bizim favorimiz, bu yaz dinlemeye doyamayacaksınız, lütfen DJ’yinizden isteyiniz:

 

Son olarak yerli DJ’lerimize, memleketimizde DJ’lik mesleğini icra edenlere sesleniyoruz; yazın bu şarkının sahillerde çok dinleneceğini tahmin ediyoruz. Belki bu şarkının remix’ini yaparak büyük paralar kazanabilirsiniz: (şarkının yan etkilerine dikkat ediniz)

(izlenme sayısına dikkat!)

 

not: 20’li yaşlarda ROCK, 30’lı yaşlarda CAZ dinleyip , 40’lı yaşlarda elektronik müziğe dönenlere ithaf edilmiştir.

Buğra’ya sevgilerle