Patrick Vidal fransız bir DJ. Paris’te yaşıyor. Paris gece hayatına yön veren, trendleri belirleyen bir DJ. Onun set alacağı mekanlar, “private party’ler çok revaçta. Herkes orada olmak, Patrick Vidal’in “kutsadığı” mekanlarda bulunmak istiyor. DJ’liğe, eğlence sektörüne ve gece hayatına bakışı ve bu konudaki fikirleri, 70’li yıllardan bu yana müzik dünyasında neler olup bittiğine dair görüşleri açısından son derece önemli bir figür Patrick Vidal.

Eskilerin “homo”su bugünün “gay”i Patrick Vidal, Paris eğlence sektörünün en önemli, en saygın isimlerinden. Evet Patrick Vidal bir eşcinsel. Bunu hiçbir zaman saklamamış. Ancak eşcinsel olmasını ön plana çıkarmayı ne 70’li,80’li yıllarda (o zaman buna cesaret eden zaten çok az kişi vardı) ne bugün düşünmemiş, düşünmüyor. Bu ilginç şahsiyeti biraz olsun yakından tanıyabilmeniz açısından fransız basınında çıkan bir kaç Patrick Vidal röportajından derlediklerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Patrick Vidal 60 yaşında. Fransa’nın en yaşlı DJ’i. Yaşını pek göstermiyor. Aslında belki gösteriyor ama çok formda biri, çok enerjik. Yarı yetişkin, yarı çocuk, yaşsız bir görünüşe sahip kendisi. Onu gördüğünüzde “sıradışı” biri olduğunu anlayabilmek için uzman olmanıza gerek yok. Yaramaz çocuk havasının altında yatan bilgelikten etkilenmemeniz mümkün değil. “Karşısında cahilce, boş bir laf söyleyip rezil olmam umarım” endişesini yaşıyorsunuz kendisi ile konuşurken. Oysa son derece mütevazı biri.

15 yaşından beri müzik hastasıyım. Yeni müzikler keşfetmek ve keşfettiğim müzikleri insanlarla paylaşmak benim tutkum. Dans pistinde insanları bir araya getiren o ayin gerçekten sihirli bir olay. DJ o müziği üretmiş, yazmış, yapmış olan insanlarla, o müzikle transa geçen insanlar arasında arabuluculuk görevi yapıyor.” şeklinde ifade ediyor kendini.

Patrick Vidal, fransız sinemacı ve yazar Virginie Despentes’ın 3 ciltlik romanı Vernon Subutex‘in aynı adı taşıyan ana karakterini çağrıştırıyor.

70’li yılların sonlarında, DJ’lik kariyerinden önce Patrick Vidal ismini “Marie et les Garçons” grubuyla duyurmuştu. (Grubun “Rien à Dire” şarkısı Netflix’te yayınlanan The Get Down dizisinin müziklerinde yer almakta.) Grubun hem basçısı hem de solistiydi Patrick Vidal.

Demo ve The Residents gibi gruplardan etkilenmiş, dönemin son derece modern bir grubuyduk, ürettiğimiz müziği ve şarkı sözlerini grafik bir yaklaşımla yapıyorduk. New York’a hiç gitmemiştik ama farkında olmadan çok New York vari bir müzik yapıyorduk..” diyor Patrick Vidal.

Birkaç single ve tek bir albümden sonra grup dağılıyor. Patrick Vidal bu sefer sahiden New York’a gidiyor. 1980-1982 yılları arasında New York’ta yaşıyor.

Kendi deyimiyle New York’un New York olduğu zamanları yaşamış. Şöyle anlatıyor o dönemi:

Apollo Theater’a giderdim. Bol bol funk, soul ve disco dinlerdim. Roberta Flack, Prince’ın daha yeni yeni sahne aldığı zamanlar. Her gece çıkıp birden fazla konsere giderdim. Ama bir müddet sonra yaşlı Avrupa kıtasını özledim ve döndüm..

Ülkesine dönünce DJ’lik kariyerine başlıyor. DJ kabinine Paris’in en önemli gece klüplerinden olan Les Bains Douches ve Palace gibi mekanlarda giriyor Patrick Vidal.

Resident DJ bendim gece 23’ten sabah 07’lere kadar set alıyordum. Dans pistindekilerle çok özel bir yolculuk yaşıyorduk. O dönem soul, disco, hip-hop, elektro, cold wave veya synth-pop.. herşeyden, her türden müzik çalıyordum..”

Bugün Patrick Vidal halen DJ’lik yapıyor. Maxim’s adlı mekanda BLT*(Bizarre Love Triangle) gecelerinde veyahut Etoiles’de Madame Klaude gecelerinde müzik ondan soruluyor ve gelenler onun müzikleriyle çoşuyorlar. Alcazar adlı mekanın sanat yönetmenliğini yapıyor aynı zamanda. Yeni DJ’leri mülakattan geçirip kendi çalmadığı zamanlar kimlerin çalacağını belirliyor.

Ama herşeyden önce bu “yaşlı” gece kuşunun en büyük tutkusu hep aynı: sevdiği müzikleri insanlara dinletmek.

Tabi ki başında disco geliyor çaldıklarımın ancak new wave, techno ve electro çalıyorum, ama Louisahh’ın ki gibi daha karanlık müzikleri de çalıyorum. Elektronik müziğin sadece gençlere hitap etmediğinin canlı ispatıyım!!!

House müziğinin Fransa’da tanınması, sevilmesi ve yayılmasında Patrick Vidal’ın katkısı büyük. Kendisinin kurmuş olduğu “Marie et les Garçons” grubunun dağılmasından sonra 1990 yılında Christophe Monier ile birlikte oluşturmuş oldukları “Discotique” adlı ikili tarafından çıkarılan tek maxi single Sexe, fransız elektronik müzik tarihinini ilk techno/house single olarak görülüyor.

80’li yıllarda Christophe Monier benimle temasa geçmiş ve adaşı Christophe Conte ile birlikte oluşturdukları (Olga Volga) adlı ikilinin yapımcılığını üstlenmemi istemişti. Bir süre sonra Paris’in en büyük müzik mağazası olan Virgin mEgastore’da karşılaştık. Elinde House müziği CD’leri olan sadece ikimizdik. O gün birlikte müzik yapmaya karar verdik!”

Son derece üretken bir sanatçı Patrick Vidal, daldan dala atlıyor ayrıca. Pek çok müzisyenin albüm çalışmasına eşlik ediyor. “Discotique” projesinin hemen sonrasında solo bir albüm çıkarıyor “Histoire d’aventures” adında. Bu Albümden single “Six AM” 90’lı yılların unutulmaz şarkılarından.

Hemen sonrasında Sūtra adı altında bir projeye imza atıyor Thomas Bourdeau ile birlikte. 1998 yılında çıkan “Suicide Sūtra”albümün yapımcılığını “Mirwais” adında biri üstleniyor. Aynı Mirwais yıllar sonra Madonna’nın 3 albümünde pek çok şarkının yapımcılığını üstleniyor sonraki yıllar.

Patrick Vidal son olarak kurduğu “Aboy called Vidal” grubuyla 70’li yıllardaki repertuarını müzikseverlerle paylaşıyor.

Konserlerden vakit buldukça Patrick Vidal moda defileleri ve showroomlar için müzik yapıyor. Hava kararıp, gece olunca DJ’liğe kaldığı yerden devam ediyor.

“1986 yılında House müziğin gelmesi beni çok heyecanlandırmıştı. Disco yıllarına geri dönüyormuş gibi bir histi bu. Üzerinde dans edilebilecek yeni bir müzik hepimizi yakalamıştı. “Strictly Rhythm” yapımlarını özellikle çok beğeniyordum. Bugün Vintage Salonu ya da başka bir yerde, halen disco çalmayı çok seviyorum. Yapımcılığı Prelude ve Salsoul’un üstlendiği parçaları, Prince şarkılarını, ayrıca funk, boogie, elektro hatta B-52 bile çalıyorum. DJ’lik yapmaktan asla sıkılmıyorum ve bana en az bir 10 yıl daha katlanmak zorundasınız!!!”

Patrick Vidal’in DJ performansından bir kesit:

 

A Boy called Vidal Patrick Vidal’in son grubu:

 

Patrick Vidal’in yakından takip ettiği Louisahh’ın DJ performansı (Boiler Room Paris):

*Bir sonraki yazı konusu.

DJ’lik mesleği ile ilgili bir önceki yazımızı okumak isterseniz lütfen tıklayınız.