VICE MEDIA TACİZLER İÇİN ÖZÜR DİLEDİ

Sadece ülkemizde değil, Avrupa ülkelerinde ve Kuzey Amerika’da ABD ve Kanada ülkelerinde, gerek sinema dünyasında, gerekse Medya sektöründe gün geçmeden kadınlara yönelik yeni cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılığı haberleri geliyor. Bunlardan biride VICE MEDIA’da yaşananlar.

The New York Times Gazetesinin haberinden sonra VICE MEDIA patronlarının bir özür açıklamasından başka yapabilecekleri bir şey kalmamıştı. Patronlar söz konusu durumu inkar etmek yerine üzgün olduklarını ve kısa ve orta vadede bu durumu düzeltmek için kurum içi önlemler alacaklarını ifade ettiler.

21. Yüzyılın Medya devi VICE MEDIA ile bir önceki yazıyı okumak için tıklayınız.

Medya grubu “VICE”da çalışan 20den fazla kadın tacize uğradığını ifade etti.

New York Times’da çıkan haberlerden sonra VICE MEDIA’dan bir özür açıklaması geldi. New York Times’ın yazısında VICE MEDIA’daki hakim kültürün kadın düşmanı ve kadınları küçümseyen tarzda olduğunu ifade ediyordu. NYT’nin yaptığı haberde VICE’ta çalışan ya da ayrılmış olan yaklaşık 100 kadınla röportaj yapılmış ve hepsinin işyerindeki bazı tavırlardan rahatsız oldukları ortaya çıkmıştı. 20-30yaş arası 20 kadın işyerinde bazı “uygunsuz hareket ve davranışlara” maruz kaldıklarını açık bir şekilde ifade ediyorlardı. VICE yayınlamış olduğu basın bülteninde bu olaylardan sonra taciz olaylarına karışan 3 çalışanının işine son verildiğini açıkladı.

“Maalesef kadınların kendilerine saygı duyulduğunu hissettiği bir çalışma ortamı oluşturmakta başarısız olduk.”

“En alt kademeden en üst kademeye kadar, kadınlar en başta olmak üzere, herkesin birbirine saygı duyduğu ve kariyerlerinde ilerleme imkanı bulabilecekleri bir ortam oluşturmakta başarısız olduk” şeklinde bir açıklamada bulundular firmanın kurucuları Shane Smith ve Suroosh Alvi. İnanılmaz derecede hızlı büyüdüklerini ve bu büyüme esnasında kurum içinde son derece maço, “boy’s club” kültürünün geliştiğini itiraf ediyorlar.

İki patron açıklamalarında ” bu tamamen bizim sorumluluğumuz altında idi, gerçekten çok üzgünüz”diye ifade ediyorlar. “Mağdurların yaşamış oldukları mağduriyetten dolayı çok üzgünüz ve gerçekten tüm samimiyetimizle özür dileriz, ayrıca medya sektöründe ve genel olarak toplum içinde cinsiyet ayrımcılığına ve kadın düşmanlığına dur diyememiş olmaktan dolayı çok üzgünüz” diye ekliyorlar.

Kurum içi Reform Kararı

Vice Media yöneticileri kurum içinde bu tür sorunların önüne geçebilmek için bir dizi reform kararı aldıklarını ifade ettiler. İlk olarak yeni bir kadın İnsan kaynakları Yöneticisi işe aldıklarını ayrıca danışman olarak feminist bir figür olan Gloria Steinem’la çalışmaya başladıklarını belirtiyorlar. Vice Media yıllar önce Kanada’nın Montreal şehrinde bedava dağıtılan bir fanzinden 10 yıl içinde 3000 çalışanı olan bir medya devine dönüştü. New York Times haberine göre, Vice Media’nın tazminat ödemek zorunda kaldığı davalardan birinde eski bir kadın çalışanın, yöneticilerden Andrew Creighton kendisi ile yatağa girme teklifini reddettiğinden dolayı işine son verilmiş ve şirket bu eski çalışanına 132.000 Dolar tazminayt ödemeye mahkum edilmişti.