Amerikalı bilim adamları Profesör Matthew E. Dupre, Profesör Linda K. George, Profesör Guangya Liu ve Doktor Eric D. Peterson tarafından yapılan ve bu ay ?Archives of Internal Medicine? dergisinde yayınlanan çalışmaya göre işsizlik enfarktüs riskini arttırıyor.

Yapılan çalışma 1992 2010 arasında 51 ? 75 yaş aralığında 13000 yetişkini kapsıyordu. Elde edilen sonuçlar kalp krizine yol açan faktörler arasında, işten çıkarılmaya bağlı stresin kalp krizi en az hipertansiyon, diyabet ve sigara tüketimi kadar önemli bir risk faktörü olduğunu ortaya koyuyor. Stresin hipertansiyon ve diyabeti tetiklediğinide bu arada hatırlatalım.

İşini kaybeden ya da işten çıkarılan bireylerin yakın takibi son derece önemli, bu bireylerin stres düzeylerini, tansiyonlarını, kan şekeri seviyelerini takip edip kontrol altına almaları ve sigaradan uzak durmaları gerekiyor.

Stresin koroner (kalbi besleyen) atar damarların üzerindeki olumsuz etkileri pek çok bilimsel çalışmaya konu olmuş ve artık evgrensel olarak kabul gören bir gerçek.