Fatih Çevikkollu ismini hiç duydunuz mu? Yakın zamanda daha sık duyacaksınız. Hayır yeteneksizsiniz programında görmüş olabileceğinizi hiç sanmıyorum.


“Ben bir müslümanım”

Fatih Çevikkollu gurbetçi bir ailenin çocuğu, 1972 Köln doğumlu. Kendisi bir oyuncu. “Yoksa Muhteşem Yüzyıl dizisinden mi hatırlıyorum diye soruyorsanız kendi kendinize, Hayır. Fatih Çevikkollu oyunculuk kariyerine doğduğu ülke Almanya’da devam ediyor. 2006 yılında ilk tek kişilik gösterisi olan “Fatihland” ile almanların meşhur Prix Pantheon Jüri ödülünü aldı. Bir diğer stand-up komedi gösterisi “No Maganda Club” kendisinin tanınmasında çok önemli bir rol oynadı.

Fatih Çevikkollu Almanya’da kendini ispatlamış çok sevilen bir komedyen. Daha henüz türk dizilerinden ya teklif almadı ya da teklifleri değerlendirme aşamasında (!).

Fatih Çevikkollu geçtiğimiz günlerde ilk kez Türk seyircisinin önüne Türkçe gösteri ile çıktı.

Görüntü Hanzo, Sistem Hans” isimli ilk Türkçe gösterisini Offenbach kentindeki bir sinema salonunda gerçekleştiren Çevikkollu’yu çok sayıda hayranı beğeniyle izledi.

 

Çevikkollu, ilk Türkçe gösterisinde Almanya’da doğup büyüyen vatandaşların, Türkiye’ye gittiklerinde yaşadıkları zorlukları mizahi bir dille anlattı. Almanya’daki Türklerin yaşadıkları vatan hasretinin, Türkiye’de yaşayanlar tarafından suistimal edildiğini söyleyen Çevikkollu, ”Türkiye’yi canımızı verecek kadar seviyoruz. Fakat oraya gittiğimizde bize turist Ömer muamelesi yapılıyor” dedi.

Türk televizyon kanallarını da bir süredir izlemeye başladığını söyleyen Çevikkollu’nun gözlemlerini esprili dille aktarması seyirci tarafından büyük alkış aldı.


Fatih Çevikkollu’nun son derece rafine bir espri anlayışı var. Kendisi entegrasyonun mümkün olduğunun en iyi ispatı, ayrıca yeteneğini almanların türklere bakış açısını değiştirmek üzere kullanıyor.

 

www.fatihland.de