Yeni yapılan bir çalışmada 54 ülkeden toplam 2 milyon kişi ele alınarak ingilizce seviyeleri incelenmiş. Sonuç : en iyi ingilizce bilenler İsveçliler!

Bir eğitim şirketi olan Education first firmasının yapmış olduğu araştırmada İsveç geçen yıl dördüncü gelmişti bu sene birinci sırayı Hollanda’nın elinden aldı. “Bu başarımızla büyük bir gurur duyuyoruz diye ifade ediyor duygularını Mats Ulenius”  Education first firmasının İsveç başkanı. Bu başarının altında yatan faktörleri bir bir sıralıyor:

“Öncelikle İngilizce eğitimine çok erken yaşta başlıyoruz İsveç’te. Ayrıca biz İsveçliler çok seyahat ettiğimizden İngilizceyle çok iç içeyiz. Bununla birlikte orijinal dili İngilizce olan TV programlarını  dublajsız altyazı ile takip ediyoruz ve interneti çok yoğun bir şekilde kullanıyoruz.”

İskandinav ülkelerinin performansı gerçekten takdir edilmeyi hak ediyor. Şampiyon İsveç, ikinci Danimarka, Finlandiya dördüncü ve Norveç beşinci klasmanda. Geçen yılın şampiyonu Hollanda bu yıl üçüncülükle yetinmek zorunda kaldı.

“İsveç gibi bir ihracat ülkesi için iyi düzeyde İngilizce bilmek çok önemli. Ayrıca raporun sonuçlarına dikkatle bakıldığında İngilizce bilmenin ekonomik refah için anahtar bir faktör  olduğunu görebiliriz. İngilizceyi ne kadar iyi biliyorsanız o kadar iyi bir işiniz oluyor, o kadar iyi bir maaşınız oluyor ve tüm bunların beraberinde ülke olarak daha fazla ihracat yapabiliyorsunuz, iyi bir inovasyon ortamı oluşuyor ve refah düzeyiniz daha da artıyor.” diyor Mats Ulenius demecinde.

Yapılan araştırma kadınların erkeklere oranla daha iyi ingilizce konuştuğunu vurguluyor. Diğer dikkat çekici bir veri ise en iyi “İngilizce Proficiency” sonuçları 26-35 yaş arası grupta görülüyor.

Bu İngilizce yeterlilik sınavında gramer, dinleyerek anlama ve okuduğunu anlama  ve kelime dağarcığı soruları bulunmakta.

Education first firması İsveç’in güneyinde Lund şehrinde 1965 yılında kurulmuş bir şirket.