2014 yazının büyük pop hiti aşağı yukarı belli oldu. Ariana Grande’nin ?Problem? şarkısı son derece kuvvetli bir ihtimalle bu yaz kumsallarda, tekne partilerinde, ?beach club?larda, tatil köylerinde en çok dinlenilen, insanların en çok ?koptuğu? şarkı olacağa benziyor. Şarkıcının İggy Azalea ile birlikte çıkardığı single çıktığı ilk hafta sadece ABD’de 438.000 kopya sattı. 2014’te ilk haftada en iyi çıkış yapan listelerin zirvesine oturan şarkı oldu. Tıpkı geçtiğimiz Ağustos ayında Katy Perry’nin ilk hafta 557.000 kopya satması gibi. Bu iki hit şarkı arasındaki bağlantıyı soracak olursanız her 2 şarkıda İsveç’li yapımcı müzisyen Max Martin imzasını taşıyor olmaları. Max Martin’in imzasını taşıyan şarkılar ABBA’dan sonra dünya çapında başarı elde etmiş en önemli İsveç’li müzisyen olarak görülüyor.

Ariana Grande ft. Iggy Azalea “PROBLEM”

KATY PERRY “ROAR”

Max Martin Katy Perry ile birlikte ASCAP Ödüllerinde

Max Martin Billboard dergisinde 1 numaraya yerleşmiş 17 şarkısıyla Michael Jackson, Madonna ve Rihanna’yı geride bırakıyor. Elvis Presley’in hemen gerisinde ve Billboard Top 100 listesindeki 20 tane zirveyi görmüş şarkısıyla rekoru elinde bulunduran Beatles ile arasında sadece 3 şarkı var. Bu 43 yaşındaki İsveç’li müzisyen-yapımcının satış toplamı 135 milyon single’ı bulunuyor. Britney Spears’den Bon Jovi’ye, Taylor Swift’ten Marron 5’a herkes onunla çalışmak istiyor.

Gerçek adı Martin Karl Sandberg olan yapımcı 1971 yılında Stockholm’ün banliyösünde doğup büyümüş. Abisiyle beraber KISS grubunun kasetlerini dinleyerek büyümüş olan Martin’in müzik hayatı Heavy Metal grubu ? It’s Alive? grubunda vokal yaparak başlıyor. Bu arada besteler yapıyor ama bu besteler gruptaki arkadaşlarının dikkatini çekmiyor. Sonrasında Dr. Alban ve Ace of Base gruplarının yapımcısı Denniz Pop’la bağlantı kuruyor ve bu işbirliğinin sonucunda ortya Rednex grubunun ? Wish You Were Here? şarkısı ortaya çıkıyor.

 

Wish You Were Here – RedNex

?Başlangıçta bir yapımcı tam olarak ne iş yapar hiç bir fikrim yoktu? diyor Martin Time dergisine verdiği röportajda. ?İki yıl boyunca stüdyoda gece-gündüz çalıştım ve işlerin nasıl yapıldığını öğrenmeye uğraştım? diye ekliyor. Martin’in ilk ?büyük işi? Ace of Base grubunun tüm dünyada toplam 7 milyon satan 1995 çıkışlı ? The Bridge? albümünün yapımcılarından biri olması.

Ama Martin’e dünya çapında şöhreti getiren süreç1997 yılında Britney Spears ile çalışmasıyla başlıyor. Henüz daha 15’inde olan Britney Spears onun çok daha yaşlı biri olduğunu düşünüyor ve ondan biraz korkuyor, Mötley Crue elemanlarından biri olduğu falan zannediyor.

Spears ve Martin mükemmel bir uyum içinde çalışıyorlar ve 1998 yılında Britney Spears’in ? Baby One More Time? albümü genç şarkıcıyı bir gecede uluslararası şöhret olmasını sağlıyor. Martin bu albümle birlikte müzik dünyasının en çok aranan yapımcısı haline geliyor.

 

BRITNEY SPEARS ? BABY ONE MORE TIME

 

90’lı yılların sonları Max Martin’e ?Hit şarkı üreticisi yapımcı? kimliğini kazandırıyor. Martin’in yaptığı tüm şarkılar tüm dünyada ?yok satıyor?. Britney Spears ile çalışmadığı zamanlar pek çok Backstreet Boys şarkısına imza atıyor, sonrasında ‘N Sync, Celine Dion, sonra birazda Rock’çı köklerine dönmek üzere Bon Jovi ile çalışıyor (It’s My Life).1999 yılında ASCAP (The American Society of Composers, Authors and Publishers) tarafından en iyi besteci ödülüne layık görülüyor.

Martin’in başarısının sırrı kendisine göre oldukça basit(!). Herşeyden önce şarkıcının nasıl bir şarkı söylemek istediğini anlamaya çalışıyor. O kişi için şarkı yazmaya başlamadan önce onlarla zaman geçiriyor, onlarla konuşuyor, CD player’larında ya da MP3 player’larında hangi şarkılar hangi sanatçılar var ona bakıyor. Bu arada ses kayıt cihazını yanından hiç ayırmıyor aklına bir melodi geldimi mırıldanarak melodiyi kaydediyor. İfadesine göre yaptığı kayıtlardan demo aşamasına gelebilen fikir oranı 300’de 1. Bu durumu ?bu konuda çok acımasız ve katı davranıyorum? şeklinde ifade ediyor.

Martin’in başarısının gerçek anahtarı, 300 fikirden 1’e indiğinde elinde son derece güçlü hafızada kalıcı bir melodi oluyor. Hareket noktası bir gitar riff’i ya da başka bir şarkının ezgiside olabiliyor. Örneğin ? Oops! … I Did It Again? şarkısı Barbra Streisand’ın ?Woman in Love? şarkısını andırıyor, diğer yandan Grande’nin ?Problem? şarkısında Jay Z?nin ?99 Problems?, Madonna?nın ?4 Minutes? ve Macklemore?un ?Thrift Shop? şarkılarına göndermeleri dikkatli bir kulak yakalayabiliyor.

İşin esas zor kısmı stüdyoda gerçekleşiyor. Britney Spears’in ? Oops! ? I Did It Again? şarkısı üzerinde çalışırken ?Şarkıyı çalışmaya başlayalı bir hafta olmuştu ve ben şarkının berbat olduğunun farkına vardım, kafayı yedim, manik bir evrede dönüp dolanıyordum etrafta..?şeklinde anlatıyor yaşadıklarını şarkının kayıdı esnasında. İki hafta boyunca, her gün en az 18 saat mesai harcanan bir süreçten sonra Martin ve prodüksiyon ekibi şarkıyı son haline getiriyorlar.

2000 yılların başlarından ortalarına kadar Martin bu yoğun tempoya ara veriyor bu arada baba oluyor. Sonrasında Max Martin’in ikinci altın çağı başlıyor. Katy Perry, Pink, Flo Rida, Taylor Swift, Maroon 5, Shakira gibi sanatçılar Max Martin’le çalışabilmek için sıraya giriyorlar. Martin 250 milyon dolarlık bir servetin sahibi.

( I KISS A GIRL)

Martin zamanında müzğini ?çocuk müziği? veya ?piyasa? olarak nitelendiren eleştirmenler tarafından da artık saygı görüyor. Bir röportajında kendine yönelik eleştirilere şöyle cevap veriyor Max Martin: ?Zamanında çocuk müziği olarak tanımlanan bazı şarkılar birere klasik oldu, Pop müzik ve Pop kültürü BUGÜN ile ilgili bir şey, sadece zaman hangi şarkının unutulup gideceğini hangilerinin hayatta kalacağını belirleyebilir. Herşey şu anki zamanla ilgili, eğer insanlar yıllar sonra eski fotoğraflarda nasıl görüneceklerinden korksaydı asla modayı takip etmezdi. Herşey yaşadığımız an ile ilgili. Sanatçılar, kıyafetler, müzik, risk alıp iz bırakabilmelisin.?