Müzik dünyasında İsveç’in ismini dünyaya duyurmuş bir diğer müzisyen-DJ-Prodüktör Avicii’nin aramızdan geçtiğimiz Nisan ayında ayrılması, müzik çevrelerinde büyük bir üzüntü yarattı.

Dünyaca üncü İsveç’li Dj Avicii 28 yaşında hayatına son verdi. Amerikan TMZ gazetesinin verdiği detaylarla İsveç’li DJ’in intihar ettiği netlik kazandı.

20 Nisan’da yaşamını yitiren Avicii 85 Milyon dolarlık bir servetin sahibiydi. Son bir kaç yıldan beri Avicii’nin-aşırı alkol tüketimine bağlı olan- çok ciddi sağlık sorunları yaşadığı hayranları tarafından biliniyordu.

Forbes dergisi “dünyanın en çok kazanan DJ’leri” arasında olduğunu belirtiyordu. Avicii sadece 2014 yılında 28 Milyon dolar kazanmıştı.

Esas adı Tim Berling olan Avicii, Madonna, Coldplay, David Guetta gibi büyüklerle çalışmış bir DJ’di. DJ Magazine kendisini 2012 ve 2013 yıllarında dünyanın en iyi DJ’lerei arasında 3. sırada göstermişti.

2016 yılında emekliye ayrılma kararı alan Avicii kendi internet sitesinde hayranlarına yazmış olduğu mektupta, 2016 turnesinin son turnesi olacağını ve artık sahne almak istemediğini ifade etmişti. Mektubunun sonunda kendi telefon numarasını paylaşmıştı hayranlarıyla. Mektubunda hayranlarına teşekkür etmeyi ihmal etmemişti,”sizlerin müzik hakkında fikirleriniz ve düşünceleriniz benim ilerlememi sağladı, sahip olduğum herşeyi sizlere borçluyum..”diyerek. Aynı mektupta hayranlarına bir de söz veriyordu Avicii, “müziği asla bırakmıyacağına” dair.

Elektronik müziğe ilgi duyuyorsanız eğer Avicii için gerçekten elektreonik müziğin “dahi çocuğuydu” diyebiliriz. Çok ama çok yetenekli bir DJ ve prodüktördü kendisi.

İlk çalışmalarını Laidback Luke adlı hollandalı Dj’in forumunda yayınlamaya başlayan Avicii “şöhreti” ve uluslararası Dj’lik kariyerini “Levels” ile yakalıyor. 2012 yılında prodüktörlüğünü üstlendiği -David Guetta ile ortak çalışması-  Sunshine ile Grammy’ye aday gösteriliyor.

Hemen ardından çıkardığıilk solo albümü TRUE ile  elektronikmüzik severlerin kalbinde taht kuruyor. Wake me Up! şarkısı onu tüm festivallerin en çok aranan Dj’i olmasını sağlıyor.

Elektronik müziğin bu dahi çocuğu tatil için gittiği Umman’ın Muskat şehrinde,20 Nisan’da bir otel odasında hayatını sonlandırdı.

Hayırseverliği ilede tanınan Avicii elektronik müzik severlerin asla unutmayacağı bir müzisyen olarak zihinlerde kalacak.