ABD Boston’da 15 Haziran’da gerçekleşmiş olan Onur yürüyüyüşü, İstanbul’da geçtiğimiz Pazar, 29 Haziran’da, Boston’dan tam 2 hafta sonra gerçekleşti. Aslında LGBT Onur yürüyüşü paneller, tiyatro gösterimleri, film gösterileri, workshoplarla dolu onur haftasının son gününde gerçekleşti. Onur yürüyüşünün son derece heyecanlı geçeceği ve katılımın yüksek olacağı daha 1 hafta öncesinden 22 Haziran Pazar gününden belli oluyordu. 1 hafta öncesinden İstiklâl Caddesinde Tünel tarafında, Gökkuşağı bayraklarını göndere dikenler olsun, tramvay durağının tepesinde, Ramones t-shirt’ünü çıkarıp üstsüz poz veren kıza kadar, çok ciddi bir 29 Haziran provası yapılıyordu.

29 Haziran Pazar günü kalabalık İstiklâl Caddesinin girişinde yerini almak için saat 17:00’yi beklememişti bile. Geçtiğimiz Yıl Gezi Olayları’nın hemen sonrasında olması bu yürüyüşün katılıma farklı bir boyut kazandırmıştı. Acaba bu sene nasıl olacaktı?

Kimileri Gezi Olaylarında LGBT’nin, en başından beri direnişte aktif olarak yer almasından dolayı toplumun pek çok kesiminden destek almasını sağlamıştı. Yürüyüşe katılım en az geçen sen gibi olacaktı. Bir başka değişle bu yürüyüşe katılanların hepsi Gay ya da lezbiyen? ya da Trans değildi. Azınlık haklarına destek veren duyarlı insanlar idi. Bu yüzdende Fransız Konsolosluğu’nun biraz ilerisindeki Zabıta kamyonetine konuşlanmış olan Basın mensuplarına oradan geçen herkez gururla poz veriyordu.

İstiklâl Caddesi girişinde bulunana TOMA ve Çevik Kuvvet, geçen sene yeterince gaz yemiş bizlerde travma etkisi yapmaya yetmişti bile. Ama anlaşılan TOMA göstermelikti ve çevik kuvvet, Gezi Eylemcilerinin aksine bu yürüyüşe katılanlara daha yumuşak davranma kararı almıştı en başından. Sadece yürüyenlere şöyle bir freak’miş gibi göz atıyorlardı. Ve içlerinden bazılarının “tövbe tövbe” diye mırıldandıklarını anlamak mümkündü.

Günün ve yürüyüşün tek tatsız ve gerilimli olayı, Basın mensuplarına ayrılmış kamyonetin üstünde yaşandı. Kanal D’nin muhtemelen yeni işe başlamış, sahte sarışın, güzel ama sevimsiz, burun estetikli muhabiri anons geçmeye çalıştığında yaşandı. Kamyonetin tepesindeki sivil bir vatandaş, tam da kanal D muhabiri anonsunu geçerken Homofobik medya dışarı, defol!? diye bağırmaya başlamıştı bu da tabi muhabirin tüm konsantrasyonunu bozmaya yetti gerçek bir sarışın olmamasına rağmen. Kameraman buna cevap olarak “Ayıp oluyor, biz senin haklarını savunuyoruz, seni haber yapıyoruz” dedi. Protestocu, sakallı ve siyah bayraklı vatandaşın cevabı gecikmedi:

“Haber yapmanızı istemiyoruz, yayın kuruluşunuz bizi nasılsa kötü göstermeye kalkışacak.”

Ufak bir itişme ve arbededen sonra Kanal D muhabiri ve kameramanı kamyonetten inmek zorunda kaldı.

Yürüyüşe katılan herkesin keyfi yerindeydi. İster aylardır bu yürüyüşü bekleyenler olsun, ister o gün o saatte oradan tesadüfen geçenler olsun herkes çok eğleniyordu. Büyük bir ihtimalle diğer Avrupa kentlerinde ve hatta Boston’da yaşanan bu Onur yürüyüşü İstanbul’daki yürüyüş kadar çoşkulu olmamıştı ve olmayacaktı. Tıpkı geçen sen olduğu gibi, Birbirini tanıyan tanımayan herkes eğleniyordu. Tanıdıklara rastlanıp sarılıp kucaklaşmalar, birbirini bulamayan arkadaşların “şu anda tam fransız konsolosluğunun önünden geçiyoruz, sen neredesin” repliklerinin yanısıra kalabalıkta rastgele kesişen bakışlar gülümsemeyle son buluyordu.

Kesişen bakışları belki de en iyi George Michael’ın “Fast Love” şarkısından bir replik izah edebilirdi:

“I do believe we are practicing the same religion..”

Orada değilseniz işte size Bir kaç enstantane:

 

 

 

soldan ikinci hanımefendi dünyalar güzeli oyuncu Beste Bereket’e çok benziyor!

Kanal D muhabirinin zor anları

Pankartını ve Sloganını seç beğen al

Onur Yürüyüşünün en Güzel katılımcısına saygılarımızla

Eurovision 2014’ün Birincisi Conchita Wurts’tan sonra “yerli” Conchita

Yürüyüşe televizyon dünyasının tanıdık yüzlerinden de destek vardı

Tünel’e gelindi ve Yürüyüşün sonu, Matrix’te kahinin dediği gibi “Başlangıcı olan herşeyin bir sonu vardır”

Sinan Eren’in Boston’da gerçekleşen yürüyüş izlenimleri için tıklayın.

2013 LGBT Onur Yüryüşü yazı ve görüntüleri için tıklayın.