Bu yıl Boston Cambridge’de ikincisi düzenlenen Fête de la Musique (Dünya Müzik Günü) renkli görüntülere sahne oldu. Rap, pop ve halk müziğine kadar farklı tarzların seslendirildiğini gördük. Elbette Boston halkı da yıllıklarına katılan bu yeni şenliği ilgiyle izlediler.

Peki dünyanın dört bir yanında hergün kutlanan bu müzik festivali nedir?

Fête de la Musique 1982 yılında Fransız Kültür Bakanı Jack Lang ile bakanlıkta çalışan Fransa Dans ve Müzik Direktörü Maurice Fleuret tarafından ortaya atıldığı söylenir. Fikir ise ?konser olmadan her yerde müzik yapmak? olarak başlar. O dönemde Fransa?da yaklaşık 5 milyon insanın ve her iki çocuktan birinin müzik aleti çaldığını bilen Fransız Bakan insanları sokağa dökmeye çalışır ve festival ilk olarak 21 Haziran yazdönümünde Paris?te gerçekleşir. Kutlama amatöründen profesyoneline her müzisyeni sokağa döker.

O günden bugüne ?Dünya Müzik Günü? yüzü aşkın ülkede kutlanmakta. Tabii böyle bir günün faydaları saymakla bitmez: farklı müzik ekollerini bir araya getirmek, yeni müzik trendlerinin yayılması, müziğin para ödenmeden herkese açılması ve insanları bir araya getirmesi… Fikir döneminde her ne kadar güzel gelişse de, bugün kitlelerin daha populist, daha çok gürültü yapan müziklere yönelip onlara ilgi göstermesi eleştirilmekte. Tabii müziğin kutlandığı yerlerde (!) böyle bir eleştirinin gelmesi bizce doğal.

Dünya Müzik Günü - 21 Haziran