Uykusuzluğun sağlık üzerindeki etkileri neler?

İnsan sağlığı için çok kötü sonuçlar doğurabilir. Doktorlar genelde 7 ila 9 saat arasında uyku alınması gerektiğini söylerler. Peki 7 saatin altına inerseniz, sağlığınız nasıl etkilenir?

Kısa vadede az uyku yorgunluk, dikkat bozukluğu, hafıza eksikliği ve algı problemlerine sebebiyet verebilir.

Beynin hipokampüsünde  beynin bilişsel (kognitif) aktivitesi normalde yetişkin bireylerde de devam eder. Ancak uyku eksikliğine tabi tutulan farelerde bu nöronların üretiminde çok büyük bir düşüş olduğu gözlemlendi. Buna paralel olarak, öğrenme testine tabii tutulan hayvanlarda uyku eksikliği olanların daha kötü bir performans gösterdiği görüldü.

Ancak uzun vadede uykusuzluğun çok daha vahim sonuçları bulunuyor.

Araştırmalar ne gösteriyor?

Amerika?da yürütülen araştırmalar, 7 saatin altında uyumanın kalp hastalığı, inme, kanser, diyabet hatta septisemiden (kan zehirlenmesi) ölme riskini arttırdığını gösteriyor.

Pensilvanya Üniversitesi?nde (University of Pennsylvania) yürütülen araştırmada birkaç gece boyunca az uyuyan gönüllülerin beyin aktiviteleri incelendi. Veriler, beynin prefrontal ve parietal kortekslerinde uzun dönemli değişikler olduğunu belirtiyor.

Bordeaux Hastanesi?nde Uyku-Dikkat-Nöropsikyatri Bölümü direktörü Pierre Philip: ?Dikkat-öğrenme eksikliği, aşırı duygusallık, karar verme eksikliği… Bunlar uykusuzluğun ilk gününden itibaren görülen belirtiler. Ancak bunun akabinde uykusuz geçirilen her gün, bu etkileri daha da arttırıyor.? dedi. Ayrıca Pierre Philip yaşlı bireylerin uykusuzluğa gençlerden daha dayanıklı olduğunu belirtti.

Uykusuzluk üzerine yapılan ayrı bir araştırma da Chicago Üniversitesi?nde (University of Chicago). Araştırmadan önce gayet sağlıklı olan gençlerin 6 gece boyunca 4 saatten az uyumalarının, metabolizmalarında çok şaşırtıcı etkiler gösterdiği uykusuzluğun onları şeker hastalığı riskine kadar getirdiği gözlemlendi. Nitekim insülin üretiminde %25-30?luk bir düşüş olduğu, kortizol ve büyüme hormonlarında değişikliklere sebep olduğu kaydediliyor.

Beyin ve hormonların yanında uykusuzluğun bağışıklık sistemini de zayıflattığı belirtiliyor.