Kimileri ünlü olma peşinde,

Kimilerinin umurunda bile değil,

Kimileri kendi videolarını sosyal medyada paylaşıyorlar,

Kimilerinin görüntülerini onları seyredenler çekip sosyal medyada paylaşıyorlar.

Onlar LOLLAPALOOZA, T in the PARK, GLASTONBURY gibi festivallerde sahne almıyorlar, konser sonrası onlarla fotoğraf çektirmek isteyen, albümlerini T-shirtlerini hatta vücutlarını imzalatmak isteyen fan ve veya groopie kızlar yok.

Ülkemizde pek rastlamak maalesef pek mümkün değil, seyahat ettiğinizde büyük şehirlerde, turistlerin piyasa yaptığı caddelerde, meydanlarda, metro istasyonlarında karşılaşabilirsiniz onlarla. Belki biraz durup dinleyeceksiniz, belki ziyaret etmek istediğiniz müzeye geç, ya da para vermek zorunda kalmamak için, şöyle bir bakıp kafanızı çevireceksiniz.

Onlar çok yetenekli, bu işi yaptıklarından çok mutlular, son derece mütevazı bir hayatı seçmişler ve bir kısmı zaten Hobo*.

Onlar SOKAK MÜZİSYENLERİ, orijinal adıyla BUSKER, büyük bir çoğunluğu tek kişilik birer orkestra. Onları seviyoruz, saygı duyuyoruz ve dileriz İstiklâl Caddesinde (yerli-yabancı) BUSKER’lar görürüz işte onlardan birkaçı:

 Marcello Calabrese İtalya’nın Başkenti Roma’da  Piazza Navona meydanında Dire Straits’den  ‘Sultans of Swing’ i icra ediyor (ne de güzel şarkıdır)

Damian Salazar Arjantin’in başkenti Buenos Aires Caddelerinde sanatını icra ediyor (çocuk çok yetenekli)

George Kamikawa Avustralya Melbourne, Burke Street (tek kişilik Orkestra, en kısa zamanda şöhret olması dileğiyle)

Funny Tombow aslen Japon, harika bir adam, müzisyen ve müthiş bir “entertainer” Michael Jakson’dan Black/White’ı söylüyor:

Funny Tombow namı değer One man Band bu sefer Bob Marley’den No woman no Cry dinliyoruz, muhteşem bir performans ve dinlerken bu şerken hiç eskimeyeceğini bir kere daha anlıyoruz:

Tüm zamanların en güzel şarkılarından olan bir Bob Dylan klasiği “Knocking on Heavens Door” şarkısını Marc Dobson yorumluyor bizde alkışlıyoruz:

Tek kelimeyle müthiş bir yetenek:

Londra’ya giderseniz kendisine Southbank bölgesinde rastlayabilirsiniz, görürseniz kafanızı çevirip hemen gitmeyin izleyin, çok yetenekli bir arkadaş:

Bazı Busker’ların sokaklarda yaşadığını hatırlatalım bu müzisyen muhtemelen onlardan biri, Peterborough, Kanada

Listemizdeki son Busker bir hanımefendi, muhtemelen Londra’da bir metro istesyonunda icra ediyor sanatını bu görüntüde, şarkısı Sheryl Crow’dan “All I wanna Do”, bizim ise “tek yapmak istediğimiz” bu güzel sesi saatlerce dinlemek!

Niye yalan söyliyelim müzikal olarak COLDPLAY’i çok sevmiyoruz ama “A Sky full of Stars” şarkısı fena değil ve şarkıya çekilen video klip biraz BUSKER’lara saygı niteliğinde:

*Hobo= Göçebe bir hayat tarzını benimsemiş, orada burada yaşayan, sabit bir adresi olmayan, yük trenlerinde kaçak olarak yolculuk yapan gezginlere ABD’de verilen ad.

Editörün notu: Bu Yazı Can Askan Mavi’ye ithaf edilmiştir.