Varsın Türkiye Hollanda arası politik gerginlik olsun, büyükelçiler karşılıklı geri çekilsin, politikacıların yapamadığını müzisyenler başarıyor. “Altın gün” hollandalı ve türk müzisyenlerden oluşan çiçeği burnunda bir grup. Müzikleri %100 türk. 70’li yılların türk şarkılarını yeniden aranje edip ve aslına sağdık kalarak yorumluyorlar. Festivallerde, konserlerde o ülkelerde yaşıyan gurbetçilerimiz değil, hollandalı, alman, fransız ve belçikalı müzikseverler coşuyor müzikleriyle Altın gün’ün. Grubun solisti Merve Daşdemir röportajında şöyle söylüyor:

“BENİM İÇİN YABANCI BİR DİNLEYİCİ KİTLESİNE TÜRKÇE ŞARKILAR SÖYLEMEK BİR YANDAN EĞLENCELİ BİR YANDAN GURUR VERİCİ. KİMSE NE SÖYLEDİĞİMİ ANLAMIYOR AMA HERKES BİR ŞEKİLDE EŞLİK ETMEYE ÇALIŞIYOR. BU DA MÜZİĞİN EVRENSELLİĞİ VE GÜZELLİĞİ.”

Aralık 2017’de sahne aldıkları Fransa’nın Rennes kentinde düzenlenen “transmusicales de Rennes”deki performanslarından beri ülkede herkes onları konuşuyor. Şubat ayının ikinci yarısında başta Paris olmak üzere Fransa’nın pek çok kentinde konser verecekler.

Gelin hikayeyi en baştan alalım, nedir hikayesi “Altın Gün”ün?

Hollandalı müzisyen Jacco Gardner’in basçısı Jasper Verhulst İstanbul’da verdikleri bir konser sonrasında 70’li yılların türk müziğini keşfediyor. Selda Bağcan, Barış Manço ve Erkin Koray gibi müzisyenlerin geleneksel türk müziği ile batının Rock ve saykodelik akımlarını bir araya getirişlerinden çok etkileniyor.  Bu sound’dan çok etkilenen Jasper Verhulst, gitarda Ben Rider, bateride  Nic Mauskovic ile bir araya geliyor ve sonrasında Facebook’tan iki türk müzisyeni buluyor. Vokalde Merve Dasdemir vokal ve sazda Erdinc Yildiz Ecevit’inde dahil olmasıyla Altın Gün doğmuş oluyor. 

 70’li yılların çok bilinen ve çok fazla bilinmeyen şarkılarına yeni bir yorum getiriyorlar. Zafer Dilek, Özdemir Erdoğan, Neşe Karaböcek, 3 Hürel, Barış Manço, Selda Bağcan gibi sanatçılardan ve gruplardan seçtikleri şarkılarla avrupalı müzikseverleri kendilerinden geçiriyorlar. Festivallerde Altın gün sahne aldığında herkes dans ediyor. Bununla beraber müzik eleştirmenlerinden tam not almayı ihmal etmiyorlar. Altın gün’ün müziğinin kökeninin “Anadolu Rock” olduğunu bilmiyor olabilir avrupalı müzikseverler ancak yaptıkları müziğin son derece egzotik olduğu konusunda hemfikirler.

 

 

 

 

Alpay’ın Yekte’siyle herkes coşuyor:

Grubun solisti Merve Daşdemir’in fransız televizyonuna verdiği röportaj: