Onlar hakkında bilgi alabilmeniz, kimin kim olduğunu öğrenebilmek için 8-18 yaş grubu arasındaki çocuk/gençlere danışmanız gerekiyor. Hatta size söyledikleri isimler karşısında “hiç bilmiyorum” cevabını verirseniz alay konusu olma ihtimaliniz yüksek. Evet youtuber ya da V-logger’lardan bahsediyoruz. Çeşit çeşit konularla ilgili videolar çeken (bilgisayar oyunu yorumundan tutunda makyaj tüyoları verenlere, havadan sudan konularla ilgili yorum yapanlara, “incir çekirdeğini doldurmayacak” konularda abuk sabuk konuşmalarda dahil) ve bu şekilde hem şöhreti yakalayıp hem de para kazanan gençlerden bahsediyoruz.

Bu konuyu gündeme getiriyor olmamızın sebebi ise, geçtiğimiz günlerde, geçen senenin son günü, amerikalı youtuber Logan Paul’ün yayınlamış olduğu skandal videonun ardında tüm dünya basınında youtube’ın son derece denetimsiz bir ortam olduğu ve gençlere zarar verebilecek görüntüler barındırdığı tartışılıyor olması.

Paul Logan Kimdir ve Ne Yapmıştır?

Logan Paul amerikalı bir V-logger yani youtuber. 1995 doğumlu. Logan Paul şöhreti 2013 yılı itibariyle “Vine” adlı uygulamadaki”esprili” kısa videolarıyla yakalıyor. Logan Paul bir internet fenomeni. Sahip olduğu 2 youtube kanalında çok takipçisi var(15 Milyon abone). Facebook, Twitter ve Instagram platformlarındaki takipçi sayısı çok yüksek. Bu sayede büyük paralar kazanıyor Logan Paul.

2017’ye veda ederken Logan Paul isminin çok duyulmuş olmasının sebebi, Logan’ın paylaştığı bir videoydu.  Logan, arkadaşlarıyla Japonya seyahatindeydi ve Japonya seyahati boyunca “esprili” videolar yayınlıyordu. Kariyerindeki en esprili video 31 Aralıktaki oldu. Çünkü Paul Japonya’da, Fuji dağı eteklerinde halk arasında “intihar ormanı” olarak bilinen Aokigahara ormanında gezerken ağaca asılı bir -muhtemelen kısa bir süre öncesinde kendini asmış birine ait olan- bir ceset görüyor. Logan bunu fırsat bilip ardı ardına esprilerini patlattığı bir video yayınlıyor ağaçta asılı cesetle ilgili. Tepkiler geçikmiyor tabi. Logan durumun ciddiyetinin farkına varıp bir özür videosu yayınlıyor. Amacının intiharın ne kadar yanlış bir şey olduğu konusunda bilinçlendirmek olduğunu ifade ediyor. Youtube’ın Logan Paul’a ceza vermesi gündemde.

Logan Paul yaşadığı bu krizle biraz sarsılmış olsa da zevzekliklerine son verecek gibi görünmüyor. Takipçileri bundan sonra nasıl bir “bomba” patlatacağını merakla bekliyor Logan’ın. Bu süreç içinde servetine sevet katacağı kesin.

Logan Paul’un nasıl bir espri anlayışı ve mental yapı içinde anlayabilme açısından bir kaç videosu:

Fransa’da bilgisayar oyunları yorumladıkları videolar sayesinde şöhrete ulaşmış bir kaç genç var, ama biz havadan, sudan konuşan, çok fazla efekt kullanmadan ve sade prodüksiyonlarla karşımıza çıkan, efendimi efendi, cici çocuk Cyprien’i örnek vermek istiyoruz.

Aslında çokda uzakta olmayan bir geçmişteki okul anılarını dinliyoruz Cyprien’den:

 

Bizim yerli youtuber’lardan bir kaç örnek:

İlk olarak Enes Batur geliyor (lütfen yazar Enis Batur ile karıştırmayın)

Enes Batur Youtube kanalında 1.000.000 üyeye ulaşmasına özel bir video hazırlamış. Ankara’da doğmuş, “çöpte” doğmuş vs.. Sempatik bir genç ancak söyledikleri geyiğin dibi. Tamane boş laf ipe sapa gelmez ifadeler. Belirli bir yaşın üstündeysiniz “neden bahsediyor?” , “bunu kim dinler, kim seyreder?” diye düşünüyorsunuz. (Sadece Enes Batur’u kast etmiyoruz, tüm yerli youtuber’lar bu eleştiriye dahil)Pek çok youtuber gibi Enes Batur’unda dünyaca ünlü youtuber pewdiepie’dan ilham aldığı anlaşılıyor. Zaten videosunda youtuber’lığa pewdiepie izleyerek merak sardığını ifade ediyor.
Enes Batur’un “Hayal mi, Gerçek mi?” filmi önümüzdeki günlerde vizyona giriyor.

Enes Batur bir internet fenomeni olup şöhretini artık televizyon ekranlarında devam ettiren “çitos efe’yi” ihmal etmemiş:

Hedef kitlenin genelde “liseliler” olduğu anlaşılıyor e-okul, veli bilgilendirme sistemi gibi konulara değinildiğine göre.. Duygu Köseoğlu’da aynı konuya değiniyor.

Yorekok 16-18 yaş arasında pek çok gencin izlediği bir kanal, yorumcu çeşitli youtube kanallarını eleştiriyor zaten kanalı tanıtan yazıda “b*ktan bir kanal” ifadesi geçiyor.

Yönetmen, Müzisyen ve Oyuncu Oğuzhan Uğur’un Youtube kanalı çok ziyaret edilenlerden, laf ebeliği, espriler, anekdotlar, esprilere stüdyoda gülme sesleri, belki biraz Cem Yılmaz, çeşitli stand-up teknikleri, sürpriz konuklar :

Formatı yurtdışından alınmış olan diğer youtuber’lara oranla daha “ciddi” görünen, boş zamanı değerlendirmek isteyen internet kullanıcılarının uğrak yeri Ruhi Çenet’in kanalı:

Ruhi Çenet takipçilerini korkutmayı da başarıyor:

Tabi ayrıca youtuber Orkun Işıtmak var, ondan bahsetmeden bu yazıyı bitiremeyiz. Orkun Işıtmak tıpkı diğerleri gibi youtuber. Eğlenceli, dalgacı ve esprili videolar yapıyor ve gençler hatta çocuklar seviyor ve takip ediyorlar Orkun’u. Bütün videolarına saçma demekte zorlanıyor insan. Örneğin “sonradan görme” serisinde ucuz-orta-pahalı balıkçıya gitmesi veyahut 4TL’lik hamburgerle 127 TL’lik hamburgerin kıyaslanması son derece ilginç, hatta tv programı olabilecek niteliklere sahip videolar. Videolar demişken “en itinalı” produksiyonlar Orkun Işıtmak’ın videoları. Ses,müzik kullanımı ve editleme son derece başarılı. Kendini izlettiriyor.

Esasen bu genç arkadaşların hepsinde bir yetenek var, sempatik, sevecen ve kendini seyrettirebilecek insanlar. Standart televizyon programı yapanlara oranla daha samimi bir auraları var. Ancak daha önemlisi hepsi iyi para kazanıyor. Evet hem eğleniyor, hem para kazanıyorlar. Gençler açısından en önemliside bu zaten, zorluklarla dolu bir eğitim hayatı ve neticesinde mutlu, eğlenceli bir hayat vaat etmekten yoksun kariyer planlamaları yerine tüm gençler artık youtuber olmak istiyor..Bunun içinde olabildiğince espritüel, spontan ve zevzel olabilmek için birbirleriyle yarışıyorlar.

Youtube pek çok genç arkadaşın yeteneklerini sergileyebildiği, belki büyük bir şöhret olmasına imkan tanıyabileceği bir platform. Bazıları havadav sudan konuşup gençlerin ilgisi çeken videolar yayınlıyor bazıları ise son derece spefifik, özel bir bilgi ve beceri isteyen konuda izleyicilere hizmet sunuyor.

Profesyonel makyaj sanatçısı sevgili Aslı Özdel’de bunun örneklerinde biri. Makyaj yapmaya yeni başlayan genç kızlardan 40,50,60,70 her yaştan hanımlara güzellik tüyoları vererek, Youtube’da çok önemli bir yer edindi Aslı Özdel. Kendisi aynı zamanda çok başarılı bir iş kadını.