Tash Sultana ismini henüz duymadıysanız çok yakında duyacaksınız ve Tash Sultana ismini henüz duymadıysanı belkide kendinizden utanmalısınız! AC/DC, Midnight Oil ve INXS’den sonra Avustralya’nın isminin müzik dünyasında tekrar  duyulmasına sebep olan müzisyen Tash Sultana. Müzik dünyasında daha çok yeni ama bütün dünya onu konuşuyor.

Önceleri sokak müzisyenliği (BUSKER)*yapıyor. Sonra kendine youtube’da bir kanal açıp şarkılarını oraya yüklüyor. Birer ikişer derken milyonlar kendisini takip etmeye başlıyor. Herhangi bir müzik eğitimi almamış olan 21 yaşındaki Tash Sultana birbirinden farklı 10 enstrümanı çalmayı kendi başına öğrenmiş ve deyim yerindeyse “kendi başına bir orkestra”. Bir diğer adıyla “loop” sanatçısı. Loop denen alete sesleri birbiri ardına kaydederek yaptığı şarkılarının -başka bir müzisyene ihtiyaç duymaksızın- alt yapısını oluşturabiliyor.

Tash Sultana çok yetenekli, ayrıca çok güzel, sıradışı bir sesi var. Yaptığı müziği tanımlamak belki zor gibi ama Reggeae etkileri taşıyan pop müzik diyebiliriz.

Son derece enteresan biri Tash Sultana. Klasik “güzel” tanımına uymuyor olabilir ama çok güzel biri. Doğal bir “karizması”, bir “tarzı” var. Ormanda tek başına hayatta kalabilmiş vahşi çocuk “Victor de l’Aveyron”un havasıda var, Pocahontas’ında.

Artık dünya çapında şöhrete ulaşmış Tash Sultana’nın hayatı her zaman çok kolay olmamış, hem de hiç. Avustralya, Melbourne’lü olan müzisyen 17 yaşında uyuşturucu ile tanışmış ve “dibe” vurmuş. Uyuşturucu bağımlısı olması kendisini uyuşturucuya bağlı psikoza girmesine sebep olmuş. Müziğe başlama sebebinin, dünya şöhreti olabilmek değil iyileşebilmek ve bağımlılığından kurtulabilmek olduğunu anlıyoruz konuşmalarından, verdiği röportajlardan.

Kendini tamamen müziğe vermek, durmadan çalışmak, kendini müzikle ifade etme isteği hem içinde bulunduğu psikozdan çıkma fırsatı vermiş, hem de onu bağımlılıklarından kurtarmış.

Gerek Avrupa gerekse Amerika Birleşik Devletleri’ndeki konser tarihlerine baktığınızda hepsinin “sold out” olduğunu görüyorsunuz, günler-haftalar öncesinden.

Huzurlarınızda o inanılmaz sahne enerjisiyle Tash Sultana..

 

*BUSKER-Sokak müzisyenleri hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

Jungle en çok sevilen single’larından:

Canlı canlı JUNGLE:

Notion: