Seyredeceğiniz video tam anlamıyla görsel bir şölen.

NASA’daki bilim adamlarının “spirit” Mars yüzeyine indiğinde çoşkusu görülmeye değer. Dünya Futbol ya da Devler Ligi Şampiyonu olmuş takımın oyuncularının yaşadığı çoşkuya benzer bir çoşku içindeler haklı olarak.

Spirit ikiz kardeşi olan Opportunity’den 2 hafta evvel, 4 Ocak 2004’de Mars yüzeyine inmiştir. Spirit ve Opportunity NASA’nın “Mars Exploring Rover Mission” projesi kapsamında Mars’a gönderildi. 2012 yılı içinde gönderilen Curiosity ile ilgili beklentiler çok daha yüksek.

Her ne kadar Fransa, Japonya, Rusya ve Çin gibi ülkeler uzay araştırmalarına büyük önem verseler de, bu konuda Amerika Birleşik Devletleri liderliği kimseye bırakmayac gibi görünüyor.

İster istemez “önümüzdeki 50 yıl içinde” Mars’ insanlı yolculuk mümkün olabilecek mi? sorusu geliyor hepimizin aklına.

Muhtemelen evet.  Günümüz teknolojisinde uzun uzay yolculuklarında en önemli sorun yakıt sorunu. “Dönüş yolu” için yakıt bugünün şartlarında önemli bir engel bu yolculuğa. Tabi “gidip de dönmemek” konusunda herhangi bir engeli olmayan gönüllüler belkide 50 yıl beklemek zorunda kalmaz.

Seyrettikten sonra ikinci bir defa seyretmenizi ve insanlığı bekleyen geleceği düşünmenizi hatta Mars Türkiye Cumhuriyetine neden bu kadar çok uzak düşünmenizi öneririz!

Teşekkürler Buğra!