Bundan böyle, dünya tatlısı kedi ve kedicik fotoğraflarına daha dikkatli bakacaksınız. Japon araştırmacılar Hiroshi Nottono, Michiko Fukushima, Akihiro Yano ve Hiroki Moriva tarafından Hiroshima Üniversitesi?nde gerçekleştirdikleri çalışmada kedi resimlerine bakmanın konsantrasyonu, sabrı ve el becerisini arttırdığını ortaya koydular. Çalışma Ekim ayında bilimsel yayınlar yapan Plos One internet sitesinde yayınlandı.

Kedi yavruları ve genel olarak hayvan yavrularının fotoğraflarına bakmanın konsantre olmaya yardımcı olduğu düşünülüyordu. Bu sonuca varmak için Hiroshima Üniversitesinden bilim adamları bazı görüntülerin beynimizde nasıl etkide bulunduğunu araştırmışlar. Bunun için 18-22 yaş arasında 2 ayrı öğrenci grubunu denek olarak kullanmışlar. Deneyde bir nevi ?doktorculuk? oyunu oynanmış. Orijinal adı ?Operation? olan bu oyunda oyuncuların göz-el kordinasyonu ve ince motor becerileri ölçülmekte. Oyuncak bir hastayı pensler kullanarak ameliyat daha doğrusu tedavi etme oyunu.

Oyunun ortalarında birinci gruptaki katılımcılara son derece sevimli kedi yavrusu fotoğrafları verilip bu fotoğraflara bakmaları söylenmiş. 2. Gruptaki katılımcılara herhangi bir fotoğraf verilmemiş. Oyuna bıraktıkları yerden devam ettiklerinde birinci grubun daha iyi bir performans gösterdiği dikkat çekmiş. Birinci gruptakiler kedi resimlerine baktıktan sonra çok daha dikkatli ve daha sabırlı bir şekilde ?hastaya? gereken müdahaleyi yapmışlar.


minik yaramaz


Van Halen’dan Jump eşliğinde komik kedi videolarından bir derleme.