Çoğunlukla müzikseverler orkestra şefinin hareketlerine, el kol hareketlerine bir anlam veremese de, orkestranın ona ihtiyacı olduğunu, müziğin doğru bir şekilde icra edilmesi için gerekli olduğunu düşünürler. Bu konuda emin olabilmek için Maryland Üniversitesinden bazı araştırmacılar İtalya’dan bir orkestra ile bir deney yaptılar.

Elde edilen sonuç sürpriz olmadı. Evet müzisyenlerin bir orkestra şefi tarafından yönetilmeye ihtiyacı var. Bunu ispat etmek için öncelikle şefin kullandığı çubuğun ve kemancıların bagetlerinin ucuna infraruj lambalar yerleştirilmiş. İnfraruj kameralar hareketleri kaydetmiş ve sonrasında bu hareketler araştırmacılar tarafından analiz edilmiş. Sonuç: müzisyenlerin oluşturduğu sinyalleri orkestra şefinin sinyaline cevap olarak oluşuyormuş.

Araştırmada ayrıca orkestra şefinin yapılan müziğin kalitesi üzerine etkisi incelenmiş. Uzmanlar aynı müzik parçasını önce çok tecrübeli bir orkestra şefi sonrada amatör bir orkestra şefi tarafından yönetilen halini incelemişler. Sonuç birinci versiyon çok daha başarılı ve kulağa çok daha hoş gelmiş. Orkestra şeflerinin bir işe yaramadığını düşünenlere duyurulur.


Ali Poyrazoğlu BİFO Orkestra Şefi

Niye dünyada tüm orkestra şefleri hep erkektir neden kadın orkestra şefi olmaz o da ayrı bir yazı konusu.