Geçtiğimiz 20 Şubat, saat 14:30’da, İspanya Organ Nakilleri Genel Kordinatörü Sara Sanchez daha henüz o günün tarihe geçecek bir gün olduğunu bilmiyordu.

20 Şubat günü, İspanya’da, yakınlarını kaybetmiş olan 10 ailenin cömert kararı sayesinde, 45 organ nakli gerçekleşti. 45 nakilin gerçekleşebilmesi, ülkedeki 11 farklı bölgede bulunan 22 farklı hastane arasında kordinasyona ve zaman kaybının olmamasına bağlıydı. Sistem çok iyi işlemeliydi ve işledi de. İspanya’nın 22 yıldır organ nakillerinde dünya sırlamasında birinciliği kimseye bırakmadığı hatırlatalım. 20 Şubat 2014’te İspanya organ nakillerinde kendi dünya rekorunu kırdı. 26 Haziran 2012’de 24 saat içinde 36 organ nakili ile zaten birinci sıradaydı.

45 hastanın kaderini ve hayatını değiştiren yeni rekorun detaylarına bakarsak:

26 böbrek , 9 karaciğer, 6 kalp, 3 akciğer ve bir pankreas-karaciğer nakli gerçekleştirilmiş.

45 hastanın 43’ü bugün iyi ve oldukça iyi durumda.

Genel olarak baktığımızda, ülkede 2013’te 4279 organ nakli gerçekleştirilmiş ve örneğin kemik iliği donörleri 2012’ye göre iki misli artıp 30000 olmuş.

Organ nakli bekleyen dünyadaki tüm insanlar arasında İspanya’da yaşayanlar en şanslı.

Bu sonuçlar İspanya’yı Organ nakilleri konusunda model ülke haline getiriyor, pek çok Avrupa ülkesi “İspanyol Modelini” inceliyor ve organ bağışı birimlerinin nasıl çalıştığını, organ nakli ihtiyacı olan listelerin nasıl düzenlendiğini ve son olarak zamanında nasıl organın doğru yere lojistik olarak yetiştirildiğini anlamaya çalışıyor.

İspanya’nın son yıllarda son derece endişe verici bir ekonomik kriz içinde olduğu bilinen bir gerçek. Ancak şunu görüyoruz, şartlar ne kadar zor olursa olsun, insanlar arasında yoğun bir dayanışma iyi organize olmuş devlet destekli bir sistemle birleştiğinde bir ülkede olağanüstü sonuçlar elde edilebilir.

İspanyollar bize göre, Avrupa ya da Dünya Futbol şampiyonu olmaktan çok ama çok daha büyük olan bu başarıyla ne kadar övünse azdır.

Ülkemizde maalesef organ bağışı yapanların sayısının çok az olması başta olmak üzere çeşitli sebeplerden dolayı organ nakli sayısı çok düşük. T.C. Sağlık Bakanlığı sitesinden istatistikleri takip etmeniz mümkün.