Müşteri çekmek için, firmalar satış noktalarında her geçen gün biraz daha dijital yöntemlere başvurmaktalar. İnteraktif vitrinler, sanal soyunma kabinleri, sanal mağazalar, alışveriş alışkanlıklarımızı kökten değişecek gibi görünüyor.

  Eğer müşteri size gelmiyorsa siz müşteriye gidin. Bu sloganı Güney Kore?li Tesco çoktan benimsemiş görünüşe baklılırsa. Tesco Seul metrosuna sanal bir mağaza çktan yerleştirmiş bile. Prensip çok basit : müşteri ürünlerin fotoğraflarına bakar, beğendiği ürünün QR kodunu cep telefonuyla tarar, on line ödemesini yapar ve aldığı ürünler evine teslim edilir.

Mağazalar alışverişi hızlandırmak üzere düzenekleri arttırıyorlar. Self Scanning: müşteri elindeki barkod okuyucu ile kendisi alacağı ürünlerin barkodunu okur. Self-checking: barkodları kendisi okuyarak direk olarak kredi kartıyla ödemesini yapar.

Japonya?da yeni bir tip aygıt klasik barkod okuyucuların yerine geçmeye çoktan başladı. ?Object Recognition Scanner? sebze ve meyveleri tanımakla birlikte indirimli ürünleri hatırlatıyor.

İnteraktif vitrrinler

Raflarda tüm ayakkabı modellerini göremeyebilirsiniz, işte size dev bir dokunmatik ekran, istediğiniz ayakkabıyı inceleyip seçebilirsiniz. ?Buyrun, size nasıl yardımcı olabilirim?? tacizlerinden kurtulmuş olarak! Sadece seçmekle kalmayıp sanal olarak ayakkabıları deneyebilirsiniz.

Ayakkabı denemek artık çok kolay:

Gözlük alacaksanız ayrı bir derttir. Bımakdan usanmadan lkaç gözlük deneyebilirsiniz? Hangi gözlük yüzünüze daha iyi oturdu? Hangisi size daha çok yakıştı? Gözlük aynası ile bu tercihi yapmak çok daha kolay. (bakınız video).

Perakende ve hazır giyim uzmanları hanımların ve genç kızların alışverişi başlı başına bir sosyalleşme süreci olarak gördüklerini söylüyorlar. Bu sebepten dolayı artık kadın giyim mağazalarında ?tweet ayna? bulabilmeniz mümkün. Kızların arkadaş grubuyla gelmelerine hiç gerek yok, kıyafetleri üzerinde deneyip ?Tweet mirror? fotoğrafını çeker, arkadaşlarına gönderir anında yorumları alırsın.

Almanya’nın Düsseldorf şehrinde Mexx Mağazası Tweet Mirror:

İstanbul Alışveriş Merkezi (AVM) sayısında pek çok ülke ve pek çok Avrupa başkentine göre açık ara önde. AVM yöneticilerimiz acaba bu teknolojileri ülkemize ne zaman getirecek?