Her hangi bir gücün irâdesi altında kalmamak için, ünlü karikatürist Jacques Tardi 1 Ocak?ta kendisine verilen Fransanın en büyük ve saygın madalyası olan ?Legion d?Honneur?ü geri çevirdi.

Ünlü fransız karikatürist ve çizgi, romancı Jacques Tardi türk okurlarında yakından tanıdığı bir isim. ?1914-1918 C’était la guerre des tranchées? – ?Siperlerdeydik 1914-1918? çizgi romanı (NTV Yayınları) 2011’de okurlarla buluşmuş ve son derece ilgi görmüştü.

Tardi, çizgi romancılığı kadar araştırmacılığına da kıymet verilen bir isim, öyle ki yüz yıl öncesinin Fransa’sı hakkında uzman olarak gösterilebiliyor. Desenleri pek çok tarih metninde belgeselci bir tutumla kullanılıyor. Diğer yandan Tardi’nin belgeselciliğinin, işine ve okuruna olan saygısından kaynaklandığını, otoriteyle didiştiğini, hikâyelerinde cevap vermekten çok sorular sorduğunu, kendini olabildiğince geride tutarak, hiçbir biçimde ajitasyona ve hatipliğe soyunmadığını belirtmek gerekiyor. (Levent Cantek, 25/02/2011 tarihli Radikal Kitap Eki ?Her karış toprağı sulandı kanla?? adlı yazıdan alıntı)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hatırlayacağınız üzere ülkemiz yazarlarından en son Nobel ödüllü Orhan Pamuk ?Légion d’Honneur? nişanına Fransız yetkililer tarafından layık görülmüştü.