Herkes bir gün 15 dakikalığına meşhur olacak..
                     – Andy Warhol

YOUTUBE’un yeni yıldızı İsveç’li PewDiePie Donald Trump’ı geride bıraktı.

Ünlü Time dergisinin yıllık sıralamasına göre İsveç’li Felix Kjellberg internettteki “dünyanın en etkili insanlarından biri”.

Time dergisinin geçtiğimiz çarşamba açıklamış olduğu listeye göre İsveç’li Felix Kjellberg- internet üzerinde bilinen ismiyle “PewdiePie”- dünyadaki en etkili 30 insandan birisi.

 

Bu listede kimler yok ki? Amerika Birleşik Devletleri Başkan adayı Donald Trump’ın sosyal medyayı aktif bir şekilde kullandığına hiç şüphe yok, kendisinin Twitter’da takipçi sayısı 7 Milyon.

Eğlenceli mi?

Komik mi? Kararı siz verin:

26 yaşındaki Felix Kjellberg YouTube kanalındaki 42.700.000 takipçisi ile bir rekora imza atıyor. Ayrıca Forbes dergisine göre Felix Kjellberg yani diğer bilinen adıyla PewDiePie geçtiğimiz yıl 12 Milyon Dolar kazandı. Disney?in Maker Studios adlı yapım şirketiyle ortak olan PewDiePie, Revelmode adını taşıyan kendi video ağını hayata geçiriyor. Genç yayıncı burada diğer YouTube starlarıyla birlikte yenilikçi içerikler üretmeyi hedefliyor. Bunlar arasında video oyunları, yeni yapımlar, yardım etkinlikleri ve ticari ürünler de mevcut.

Felix Kjellberg’i bu kadar ünlü ve zengin yapan ne? İsveç’li bu genç adam video oyunları oynamayı seviyor, ve yaptığı tek şey çeşitli oyunlar oynarken kendini kameraya kaydetmek ve bu görüntüleri YouTube kanalından yayınlamak. Kjellberg en başarılı youtuber’lardan ya da bir başka deyişle youtube vlogger’lardan biri. Video oyunu meraklısı dünya gençlerinin nabzını tutmasını çok iyi biliyor, yaptığı iş ne kadar “boş” görünsede kendisinin çok zeki biri olduğu hiç şüphe götürmüyor. Sempatik ve karizmatik olduğuna dair de hiç şüphe yok.

 İyi bir iş, iyi bir kariyer için senelerce ders çalışan, YGS, LYS çalışan ülkemizin gençleri için belkide biraz “kötü” ve “kafa karıştırıcı” bir örnek. Üniversite sınavlarında çok çalışıp, çok iyi dereceler elde edip, ülkemizin en iyi üniversitelerine girecek olan gençlerin, 25 yıl bir plazada çalışıp emekliye ayrıldığında bile bırakın 12 Milyon Doları, 1 Milyon Doları bile bir arada görebilmesi çok ama çok düşük bir ihtimal. Felix Kjellberg hobisini paraya -hem de çok paraya- dönüştürebilme yeteneğine sahip, şüphesiz dünyada onun açtığı yolda ilerlemek ve benzer bir “kariyer” yapmak isteyen gençlerin sayısı her geçen gün artıcak.

Charles Darwin’in “doğal seçilim” teorisine göre yaşam mücadelesinde hayatta kalabilen canlılar en güçlü, kuvvetli olanlar değil, en yetenekli* olan canlılardı. İş dünyasında gençlerin para, şan şöhret elde edebilme mücadelesinde en uyanıklar başarılı olacak diye düşünmek mümkün.

 

Felix Kjellberg fenomenini en güzel özetleyen yorum ekşisözlükten bu arada:

gerçekten emek harcayarak prodüksiyon yapıp 2-3 milyonu subscriberı geçemeyen kullanıcıların yanında sadece oyun oynayıp videoya çekmesi çok basit ve adaletsiz gelebilir, ancak tüm elde ettiklerinin hakkı olduğunu savunurum her yerde her zaman. (…)
konuştuğu dili anlayabilecek seviyede herkesi güldürme kabiliyetine sahip youtube fenomeni.

 

Times dergisinin listesine geri dönersek, Los Angeles’tan yaşamtarzı blogger Joy Cho, İngiliz komedyen James Corden, müzik prodüktörü DJ Khaled, Harry Potter serisinin yazarı JK Rowling’i sayabiliriz.

*”survival of the fittest”

Editörün notu: Video oyun yorumculu ile ilgili “Geleceğin Meslekleri: Bilgisayar Oyunu Yorumculuğu” yazımızıda okuyabilirsiniz.