Alışveriş uygulamalarına üye misiniz? Efsane Cuma haftasında kendinize, ailenize bir şeyler satın almak mı istiyorsunuz? Bir daha bu fitaı bulamayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Düşünmüyorsanız bile (içinde zaten tonlarca ürün yerleştirme olan) en sevdiğiniz tv dizisinin ortasında «efsane günler» «kara» pardon «efsane cuma» fırsatları ile karşılaşıyorsunuz?

Buy Nothing a Day: Senede bir gün hiçbir şey satın alma!

Bir kere daha düşünün lütfen, 27 Kasım Cuma günü (2020 yılında BND o gün kutlanacak) sakın ama sakın bir şey satın almayın. Hiç olmazsa senede bir gün tüketim yapmadan geçirdiğiniz bir gün olsun. ( Bunun keyfine vardıktan sonra tekrarlamak isteyeceksiniz)

Adbusters: tükenmeden almayı unutmayın lütfen!!!

Buy Nothing a Day (BND) tüketim çılgınlığına karşı bir cevap olarak ilk defa Kanada’da ortaya çıkmış bir hareket, bir platform, bir protesto günü.

Amerika Birleşik Devletleri’nde «Şükran Günü»nden hemen sonra gerçekleşen bir etkinlik.

Tam olarak «black friday» yani kara cuma ama bizim memlekette «efsane cuma» olarak karşılık bulan güne bir alternatif olarak Başta Kuzey Amerika, İskandinav ülkeleri ama aslında 65 ülkeye yayılmış bir etkinlik.

Bu etkinliği sahiplenen ve yayılması için çaba gösteren oluşum adbusters (lütfen internet sitelerini ziyaret edin!). Adbusters kâr amacı gütmeyen, çevreci,anti-kapitalist bir oluşum.

“Adbusters kendini “sanatçı, aktivisit, yazar-çizer, öğrenci, eğitmen, girişimci ve şakacılardan oluşan küresel bir network” olarak tanımlıyor.

«Hiçbir şey satın almama»etkinliği dışında Adbusters heryerde karşımıza çıkan reklam pornosuna karşı mücadele veriyor.

Adbusters’ın kardeş organizasyonlarına Fransa’da «casseur de pub»(reklam kırıcılar) ve «Résistance à l’Aggression Publicitaire» (reklam saldırısına direniş), İsveç’te «Adbusters Sverige», ve Japonya’da «Culture Jammers»ı örnek verebiliriz. Ülkemizde Adbusters’a kardeş herhangi bir organizasyona rastlayamadık.

Editörün notu: Hutopia Adbusters’ı desteklemektedir.