Almanya?da aşırı sağcı Neonazi gruplar içinde, aktif genç bir hukukçunun gelecek hafta hakim olarak göreve başlayacağının ortaya çıkması, tartışmalara yol açtı.

Almanya?nın kuzeyindeki Brandenburg eyaleti iç istihbarat teşkilatı tarafından, aşırı sağcı görüşleri nedeniyle yıllardır izlenmekte olan Maik B.?nin, ülkenin güneyindeki Bavyera eyaletinde hakimlik görevine kabul edilmesine muhalefet partileri tepki gösterdi.

Bavyera Eyaleti Sosyal Demokrat Parti (SPD) meclis grubu sözcüsü Franz Schindler, yaptığı yazılı açıklamada, olayın bir an önce ve tüm boyutlarıyla aydınlığa kavuşturulmasını talep etti. Schindler, iddiaların doğru olduğunun ortaya çıkması durumunda, Maik B.?nin derhal görevden alınması gerektiğini kaydetti. Yeşiller Partisi de olayla ilgili hükümetin bir an önce eyalet meclisine bilgi vermesini talep etti.

Brandenburg eyaleti içişleri bakanlığı sözcüsü Ingo Decker, basına yaptığı açıklamada, 29 yaşındaki hukukçu Maik B.?nin, eyaletteki güvenlik birimleri tarafından uzun yıllardır aktif bir aşırı sağcı olarak izlendiğini doğruladı. Sözcü, Maik B.?nin Almanya içinde ve uluslararası alanda birçok aşırı sağcıyla yakın bağlantılara sahip olduğunu kaydetti.

Maik B.?nin, Berlin?de üniversite öğrenimini tamamlamasının ardından taşındığı ve yaklaşık bir yıldır hakim adayı olarak görev yaptığı Bavyera eyaletinde resmi makamlar, iddiaların araştırılmakta olduğunu bildirdi.

Bavyera Eyalet hükümeti sözcüsü, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, ?Bavyera yargısında aşırı sağcılık, anti-semitizm ve yabancı düşmanlığına herhangi bir şekilde yer yoktur? ifadelerini kullandı.

Spiegel dergisi internet sitesinde yer verdiği haberde, Maik B.?yi izleyen Brandenburg eyaleti iç istihbarat teşkilatının, aşırı sağcı genç hukukçunun Bavyera eyaletine taşınmasının ardından, bu eyaletteki iç istihbarat teşkilatını bilgilendirdiğini ancak buna rağmen bir adım atılmadığını iddia etti.

 

Haber kaynağı: Ha-ber.com