Alanlarında dünyanın en keskin ve yaratıcı zekaları Avrupa Mucitler Ödülü (European Inventor Award) Fuarında geçen hafta 4 Haziran?da Amsterdam?da ödül töreni için bir araya geldiler. Avrupa Mucitler Ödülü 2006 yılından beri Avrupa Patent Ofisi tarafından verilmekte. Bu yıl ödüller 6 kategoride verildi.

Ödül töreninin her yıl daha da yankı yaptığını dile getiren  Avrupa Patent Ofisi başkanı Benoit Battistelli: ?Bana kalırsa bu ödüller mucitlerin topluma ve özellikle de ekonomiye sağladığı katkının öneminin bir göstergesi, ve ödül her yıl daha da değer kazanmakta. Hedefimiz Nobel Ödülü kadar popüler olmak, bir nevi buluşların Nobel Ödülü olmak? diye konuştu.

 

Kazanan Projelerden Bazıları

 

?Araştırma? ödülünü University Paris-Sud eğitim görevlisi Patrick Couvreur ve ekibi kazandı. Couvreur 2005 yılında sadece kanser hücrelerini yok eden, kırmızı kan hücrelerinden yaklaşık 70 kere daha küçük , ayrıştırılabilir nanokapsüller üretmeyi başarmıştı. Couvreur: ?Kansere karşı üretilmiş ilaçlar sadece kanser hücrelerini yok etmemekle birlikte dokuları ve organları da tahrip etmekte. Bu noktada nano parçacıkların görevi anti-kanser molekülünü hapsedip sadece kanser hücre-dokularına ulaştırmak? dedi.

?Küçük ve orta büyüklükteki şirketler? (small and medium sized enterprises) bölümündeki ödülün sahibi ise İsveçli mucit Pål Nyrén oldu. Nyrén DNA dizilimini çok basit, hızlı ve ucuz bir yolla çıkarmayı başararak kanser vb. ölümcül hastalıklara karşı yeni araştırma kapıları açtı. Nyrén araştırmasıyla ilgili olarak: ?DNA molekülü hayatın yapıtaşı. Eğer onu kodlamayı başarabilirsek kanser ve diğer hastalıkları daha iyi anlayıp tedavi edebiliriz. DNA analizi aynı zamanda enerji, besin üretimi gibi konulara da ışık tutmakta.?

Bir başka ödül ise İsviçreli mucit Martin Schadt?a  ürettiği sıvı kristal ekran (LCD ? Liquid Crystal Display) için verildi. Schadt?ın az enerji harcayan teknolojisi bugün tabletlerde telefonlarda ve bilgisayarlarda milyonlarca insan tarafından kullanılmakta.