Dengeli ve sağlıklı bir öğünden hemen sonra karnınız acıkmaya mı başladı? Açlığınızı bastırmak abur cubura başvuramadan duramıyorsunuz , tekrar geri alınan kilolar ve tekrar hayal kırıklıkları. Loma Linda Üniversitesi Beslenme Ünitesinin yaptığı araştırmanın sonucu size çare olabilir : Avokado

Araştırmacılar çalışmalarına kilo fazlası olan 26 katılımcının kahvaltı mönülerine yarım avokado eklemekle başlamışlar. Avokado bilindiği üzere lif açısından zengin bir tropikal meyve ama tok tutma özelliği var mı?

Katılımcıların hepsi kahvaltıda normal yediklerinin yanında yarım avokado yemişler ve kahvaltıdan 3 saat sonra açlık hissi avokadosuz kahvaltıya oranla %40 gerilemiş.

Avokadonun gerçekten de iştah kesici, açlık duygusunu bastırıcı etkisi olduğu kesin ve bu ortalama 3 ile 6 saat sürebiliyor(süre kişiden kişiye değişmekte). “Avokado’nun ayrıca glisemi’yi (kandaki şeker oranı) düzenleyici bir özelliği olduğunu da düşünüyoruz. Bu da ayrı bir çalışma konusu olacaktır” diyor araştırmayı yöneten Loma Linda Üniversitesinden Profesör Joan Sabate.

 Dünyada ve Ülkemizde Avokado yetiştiriciliği konusunda BATI AKDENİZ TARIMSAL ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ (batem) sitesinde detaylı bilgi bulabilirsiniz.