200 uluslararası gazeteci, sinema eleştirmeni 2017 yılının en iyi filmlerini belirledi. Bu filmlerden bazıları ülkemizde vizyona girdi, bazıları 2018 yılının ilk aylarında girecek. Bazıları belki hiç vizyona giremiyecek. Ancak 2017 yılını bir sinema seyircisi olarak verimsiz geçirdiğinizi düşünüyorsanız DVD veya Blu-Ray olarak bu filmleri önümüzdeki yıl içinde edinebilirsiniz. Sinema salonlarında seyircilerle buluşan Star Wars, Dunkerque ve Blade Runner 2049’u saymazsak, ilk 2 sıradaki Get Out ve Lady Bird kaçırılmaması gereken filmler olarak görünüyor. Seyretmek için sabırsızlandığımız filmler arasında 14. Louis’nin Ölümü(1), bir Japon filmi olan Fırtınadan Sonra ve Darkest Hour(2) bulunuyor. Amerikan film eleştirmenlerine göre The Florida Project’te kaçırılmaması gereken arasında bu listede. Listedeki bazı filmler tam gerilim meraklılarına göre. Bazıları I, Tonya gibi gerçek bir hikayeden yola çıkıyor. “Coco” listenin tek çocuk filmi, “Your Name” ise tek Japon animesi.

Listedeki 2 fransız filminden biri olan “Grave”ında(diğeri Personal shopper ve tamamen zaman kaybı bir film)  sinema eleştirmenlerinin dikkatinden kaçmamış olan bir film Konusuna gelince, et yemeyen bir üniversite öğrencisi genç kız, et yemenin ne kadar keyifli olduğuna kanaat getiriyor, çiğ ve hatta insan etide buna dahil olarak..

Yakın zamanda bir tatil yapma imkanınız varsa ve seyahate çıkmayıp evde oturmayı düşünüyorsanız bu liste size ilham verebilir.

Editörden Önemli Not: Listedeki en ayrıcalıklı film bize göre KEDİ, evet bu 50 filmlik listede bir türk filmide yer alıyor o da Ayla değil Kedi. Yönetmenliğini Cetda Torun’un yapmış olduğu film gittiği hiç bir festivalden eli boş dönmedi. Gerek ABD’de, gerekse Avrupa ülkelerinde gişesi çok iyiydi. Kedilere sadistçe işkence yapıldığı haberlerinin yanında bu filmin- çekimleri İstanbul’un çeşitli semtlerinde yapılan ve başrollerinin sokak kedilerinde olduğu bu film  ülkemizin tanıtımında – şimdiye kadar hiç bir filmin yapamadığı kadar- çok başarılı. Bu yüzden listede 34. sırada da olsa bu Kedi belgeseli bize göre 2017’nin en iyi filmi.

 

1- Get Out

2- Lady Bird

3- Dunkirk

4- Phantom Thread

5- The Florida Project

6- The Shape of Water

7- Call Me By Your Name

8- Personal Shopper

9- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
https://www.youtube.com/watch?v=Jit3YhGx5pU

10- Pentagon Papers

11- A Ghost Story

12- Good Time

13- Mother !

14- Mudbound

15- I, Tonya (Bağımsız Ruh)

16- Blade Runner 2049

17- Baby Driver

18- Columbus

19- The Disaster Artist

20- The Death of Louis XIV (14. Louis’nin Ölümü)

21- Wonder Woman

22- The Big Sick

23- Grave

24- Okja

25- Song to Song

26- Star Wars :The Last Jedi

27- Logan

28- Menashe

29- Logan Lucky (Şanslı Logan)

30- Coco

31- Wind River

32-  The Beguiled

33- Beatriz at Dinner

34- Kedi


35- War For The Planet Of The Apes

36- Hostiles

37-Fırtınadan Sonra

38- Your Name

39- Princess Cyd

40- Split

41-Darkest Hour

42- Girls Trip

43- It

44- Beach Rats

45- It Comes at Night

46- Battle of the Sexes

47- Colossal

48- I Don’t Feel at Home in This World Anymore

49- Step

50- Ingrid Goes West

 

 

2017 Yılına veda ederken sinema severlere ve özellikle de Star Wars ve Lord of the Rings(Yüzüklerin Efendisi) serisini çok seven sinemaseverlere, aflarına sığınarak Kevin Smith’in “CLERKS II” filmindeki o harika Yıldız Savaşları Yüzüklerin Efendisi’ne Karşı geyiği ile İyi seneler demek istiyoruz.