Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup sadece T.C. pasaportu taşıyorsanız yurt dışına seyahat etmek oldukça zahmetlidir. Gitmeyi planladığınız ülke muhtemelen sizden vize isteyecektir. Bin bir zahmetle vize almanız (örneğin İngiltere/Birleşik Krallık) yeterli değildir. Ülkeye giriş yaparken pasaportunuzu kontrol eden polis memuru, sizden dönüş bileti, otel rezervasyonu gibi bazı bilgiler isteyebilir ayrıca “sebebi ziyaretinizi” sorabilir. İkna olursa pasaportunuza mührü basar ve siz derin bir nefes alırsınız, eğer ikna olmamışsa küçük çapta bir gözaltına alınırsınız sizi bir sorguya çekerler.

 

Bu konuda en “sevimsiz” tutum Birleşik Krallık tarafından sergilenmektedir. Vize için bir sürü belge, tapu, banka hesabı istediği yetmiyor gibi, sizden ayrıca işvereninizden yani patronunuzdan o tarihlerde İngiltere’ye gitmenizde bir sakınca yoktur yazısı almak zorunda kalırsınız. “Size ne, izinsiz seyahat edersem en kötü ihtimal kovulurum, buda beni ilgilendirir” diyemezsiniz o vizeyi istiyorsanız.

 

Çok kuvvetli bir ihitimal ülkeye giriş yaparken neden İngiltere’ye geldiğinizin hesabını da vermek zorundasınız T.C. pasaportuyla giriş yapıyorsanız eğer.

 

Yıllar önce bir arkadaşımıza pasaport kontrolünde sorulan “ülkeye neden giriş yapıyorsunuz?” sorusuna arkadaşımız “PJ HARVEY konseri için” diye cevap vermiş ve bu cevap karşısında aslında pekde sevimli görünmeyen memurun yüzünde gülücükler açmış ve cevap olarak “you have a good taste”* diye söylemiş. (*zevk sahibisin).

Bu memur muhtemelen PJ Harvey’yi biliyor ve seviyordu, taa Türkiye’lerden birinin PJ Harvey’i tanıyor olması ve onun konseri için seyahat etmiş olması hoşuna gitmişti.

İngiltere’nin medarı iftihar’ı PJ Harvey yanılmıyorsak  kariyerinde 15 yıl aradan sonra ikinci defa Türkiye’ye-İstanbul’a- geliyor ve bu sefer müzikseverlerin PJ Harvey’yi dinlemek için İngiltere vizesi başvurusu yapmaya ihtiyaçları yok! 8 Haziran Çarşamba günü Zorlu Center Psm’de gerçekleşecek olan bu konser ülkemizdeki PJ Harvey hayranlarını fazlasıyla sevindirdi.

 

8 Haziran Çarşamba günü PJ Harvey’nin İstanbul’da bir konser vereceği haberi kuşkusuz özellikle belirli bir yaşın üstünde olan, 90’lı yılların alternatif rock dönemini bizzat yaşamış olan bir müziksever kitlesini çok sevindirdi ve bu kitle PJ Harvey konser biletini almış 8 Haziran gününü sabırsızlıkla bekliyor. (Sigur Ros konseri haberine sevinenler ile PJ Harvey konserine sevinenler aynı kişiler gibi görünebilir ama biz bu 2 kitlenin birbirinden çok farklı olduğunu düşünüyoruz.

 

PJ  Harvey konserinin setlisti hakkında en ufak bir fikrimiz yok, eskilerskilerden çalar mı yoksa son albümü “THE HOPE SIX DEMOLITION PROJECT” den şarkılaramı daha çok yer verir, ama biz “yeni başlayanlar için” bir PJ HARVEY playlisti öneriyoruz:

 

The Letter

uh huh her

 

to bring you my love gerek şarkı sözleri, gerek Polly Jean’in canlı performansı, büyüleniyorsunuz

this is love

Rid of Me Kendisini bir açık hava müzik festivalinde görmeyi bekliyorduk ama olsun Biz kendisini Zorlu PSM’de seve seve dinleriz

tek kelimeyle mükemmel bir şarkı olan Sheela-na-gig, görüntüler 1992 yılından Reading Festival (olağanüstü DRY albümünden)

ve soruyorumuz kendimize is this desire: