Marianne Vikkula Finlandiya’lı bir girişimci. Önümüzdeki günlerde Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleşecek olan SLUSH, teknoloji ve İnovasyon Etkinliğinin CEO’su. Bundan sadece bir kaç sene önce toplam 300 teknoloji, yazılım ve inovasyon meraklısının katıldığı etkinliği bu sene 15000 katılımcı ve 3500 startup* teknoloji, yazılım ve inovasyon firması katılıyor. Buna 100 farklı ülkeden gelecek olan 700 gazeteciyide ekleyebiliriz.

Ülkesinde Endüstri Mühendisliği eğitimi alan Marianne Vikkula okuldan arkadaşlarının peşinden giderek SLUSH’a dahil oluyor. Vikkula ilk olarak “Ateş ve Acil durumlar” Departmanında gönüllü olarak görev alıyor.

“Çalıştığım departman, ne zaman bir sorun çıksa, elimizdeki imkanlarla onu çözmeye çalışıyordu” diyor Marianne Vikkula. Onu SLUSH’a bağlayanın öncelikle teknoloji merakı olmadığını belirterek.

“İnsanların işleri yapma şekline aşık oldum, tartışma ve boş laf yerine icraat vardı, bende kalmaya karar verdim.”

Aslen cimnastikçi olan Vikkula her ne kadar çok farklı görünse de, cimnastik camiasında ve startup’larda benzer bir ruh hali olduğunu söylüyor ve ekliyor:

“Cimnastikte bir arkadaşını havaya fırlatıyorsun ve o kişi senin aşağıda onu tutacağını biliyor ve güveniyor, startup’larda herkes bireysel çalışıyor ama herkes birbirine bağlı olduğunu biliyor.”

 

Geçtiğimiz yıllarda Marianne Vikkula SLUSH organizasyonunun her kademesinde çalışmış sonrasında kendisine CEO’luk teklifi gelmiş.

 

SLUSH CEO’su güleryüzlü Marianne Vikkula

Teknoloji-Yazılım ve İnovasyon dünyasının iskandinav ülkelerinde bile erkek egemen bir dünya olduğunu hatırlatan muhabirlere gülümseyerek kendisinin bu konuda hiç bir sorun yaşamadığını ancak bugüne kadar yapılan organizasyonlarda katılımcıların en fazla %10’unun kadın olduğu kendisininde fark ettiğini belirterek “sanırım sorulması gereken esas soru kadınları teknoloji ve inovasyon konularında eğitim almaya teşvik etmek” diye açıklıyor.

 

STARTUP’ların toplumun bir yansıması olması gerektiğini, 5-10 genç, üniversite öğrencisi erkek tarafından kurulmuş bir STARTUP’ın toplumun sadece yarısını yansıtacağını ifade ediyor.

 

SLUSH giderek büyüyor, bu seneki organizasyon şimdiye kadar gerçekleşmiş olanlardan çok daha büyük bir etkinlik olacak. SLUSH ayrıca şimdiden TOKYO, ŞANGAY ve SİNGAPUR’da da etkinlikler düzenlemeye başlamış.

 

SLUSH’ın bu yükselişini Marianne Vikkula, karar vermede herkesin söz sahibi olduğu, çok sesli ve çok kültürlü ortama bağlıyor.

 

Teknoloji ve İnovasyon meraklıları sabırsızlıkla 30Kasım’ı bekliyor

30 KASIM ? 1 ARALIK’ta Helsinki’de gerçekleşecek olan SLUSH’da, pek çok yatırımcı, yatırım yapacakları yeni jenerasyon fikirler arayışında olacaklar. Hangi fikirlerin, hangi START-UP’ların geleceğe yön vereceğini zaman bize gösterecek.

daha fazla bilgi için :   www.slush.org

2015 SLUSH’tan:

VLOGGER MARKO ALBRECHT’in gözünden SLUSH 2015

Sinan Eren’e Sevgilerle 🙂