Bilgisayar, Konsol Oyunlarını severmisiniz?

Oyun meraklısıysanız eğer ya PC’nizde oyun oynuyorsunuz, ya da PlayStation, Xbox, Wii gibi konsollardan biri evinizde vardır. Kimbilir belkide bundan bir 10 yıl kadar önce PS2 sonrasında PS3 ‘ünüz vardı ama artık iş, güç, koşuşturmaca, çoluk, çocuk derken oyun oynayamaz oldunuz.

Belki 30’lı yaşlardasınız ama büyümeyi reddediyorsunuz ve en büyük hobiniz arkadaşlarınızla evde toplanıp PS4’te Fifa 2017 oynamak.

Belki 40’lı yaşların ortasındasınız ve çocukluğunuzda Commodore64’te “Boulder Dash” oynayıp, imkansız görünen bir seviyeyi geçtiğinizde havalara uçuyordunuz. Belki 10 yıl öncesinde lisedeydiniz ve cebinizden taşınabilir oyun konsolu PSP’yi eksik etmiyordunuz sokağa çıkarken.

Nintendo Switch’in 3 Mart 2017’de piyasaya sürülmesi oyun meraklılarının uzun zamandır merakla beklediği bir olaydı. Ancak ülkemizde Nintendo Switch’i bir teknoloji mağazasına gidip almak isteyenlerin daha uzun bir zaman beklemesi gerekiyor.

 

İlla bir an önce alıcam diyorsanız bir avrupa seyahatinizde satın alıpi bavulunuza koyup getirecek, ya da yurt dışına giden bir tanıdığınızdan rica edeceksiniz. Nintendo Switch’i internet üzerinden, online alışveriş sitelerinden almaya kalksanız “elinizi yakacağı” kesin.

 

Nintendo’nun Türkiye’de bir distribütörü yok. Nintendo ürünlerini Türkiye pazarına sunan Nortec Eurasia bundan birkaç yıl önce ülkemizde ticari operasyonlarını durdurma kararı almıştı. Bu kararla birlikte,Nintendo Wii sahipleri müşteri ve teknik destek servislerinden mahrum kalmıştı.

 

Nintendo Switch’in teknik özelliklerine detaylı bir şekilde deyinmeyeceğiz. Oyun meraklıları bu konuda kendi araştırmalarını yapabilirler. Ancak şunu söyleyebiliriz, Nintendo Switch taşınabilir konsollar ve ev konsolları arasındaki sınırın artık o kadar da net olmadığını gösteriyor. Bu da konsol dünyasından “artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağına” işaret ediyor.

 

Nintendo Switch, küçük yaşta çocuğu olan ailelerin de merakla beklediği bir konsol. Küçük yaşta çocuklara hitap edebilen oyunları PlayStation, Xbox gibi oyun konsollarında bulmak zor. Nintendo bu konuda “biçilmiş kaftan”.

 

Teknoloji takip eden bir ülkeyken tekrar 20-30 yıl öncesine, teknolojik ürünleri exportçularda, DoğuBank iş hanında aramak durumundayız. Nintendo’nun Türkiye distribütörü olmaması ve yeni çıkan bu ürünü mağazalardan Avrupa ülkelerinde meraklıların yaptığı gibi alamıyor olmamızı kimileri son derece basit ve önemsiz bir olay gibi görebilir. Ancak bu durum Türkiye’nin dünyadan izole bir konumda olmasına, giderek yalnızlaştığına bir işaret olarak algılanabilir.

 

Nintendo Switch’in en yakın zamanda teknoloji marketlerimizde raflarda yerini alması dileğiyle.

Nintendo Switch’i daha yakından tanımak için: