Japon Toyota firması tarafından tasarlanan robot görünüş olarak olmasa da insan daha yakın çünkü konuşabiliyor. Konuşan robot 4 Ağustos’ta uluslar arası uzay istasyonuna gönderildi ve 2014 sonuna kadar orada kalacak.
Adı Kirobo olan bu robot uzaya gönderilen tüm astronotlar gibi yoğun bir eğitimden geçti ve yerçekimsiz ortama ve uzayda yaşamaya alıştırıldı.

Projenin tasarımcıları “robotlarla insanların bir arada yaşadığı bir toplum inşa etmeye çalışıyoruz” diye ifade ediyorlar üzerinde çalıştıkları projeyi. Kirobo’nun zaten halihazırda mevcut olan soru-cevap programlarından farklı bir proje olduğunun üstünde duruyorlar. İnsanların Kirobo’yla konuştuklarında onun “hassas ve nazik” olduğunu hissedebileceklerini söylüyorlar ve ekliyorlar: “çocuklar ve yaşlı insanlar onunla arkadaşlık etmekten çok keyif alacaklar.

Humanoid robotlar konusunda Japonya’da gerçekleşen ilerlemeler çok yakın bir gelecekte fabrikalarda, çeşitli işyerlerinde insanların yerini robotların alacağını zaten biliyoruz. Ancak “duygulara” sahip ve insanlarla arkadaşlık edecek robotların ortaya çıkması insanlık tarihinde yepyeni bir çığır açacağa benziyor.

Proje kordinatörü Fuminori Kataoka Kirobo projesini anlatıyor: