HİPSTER’LARIN İZİNDE

En başından beri hipster’ların sadece caz dinlediği düşünülüyordu. Oysa hipster’lar için önemli olan, her konuda olduğu gibi müzikal tercihlerinde de cool, havalı ve özgün olmaktan ibaret.

Hipster olmak sadece bir müzik tarzı değil tabi ki. Aynı zamanda bir düşünce yapısı. Tüketim toplumunun alışkanlıklarını reddeden, yeni bir tarz benimseyen, kendi kodları ve kendi tüketim alışkanlıkları olan yeni bir toplum hayalini kuran bir akım hipster’lık.

Genel akım kültüre karşı olan gençlerden oluşuyor hipster’lık. Özgün olmak hipster’lığın olmazsa olmazı. (Hipster sayısı her geçen gün artıyor dolayısıyla özgün olabilmek son derece zor!)

Time dergisi hipster’ları şu şekilde tanımlıyor: hipster siz coldplay dinlediğinizi söylediğinizde sizinle alay eden arkadışınızdır. T-shirt’lerinin üzerinde ismini hiç duymadığınız bir filmden aforizmalar yazanlardır..

Hipster’ların dinlediği müziğin tanımı yapmak çok kolay değil. Birbirinden çok farklı tarzlarda müzikler dinleyebiliyorlar. Ancak müzik seçiminden en önemli etken, dinlenilen müzik ya da grubun piyasa olmamış olması geniş kitlelere hitap etmiyor olması. London Grammar ve Arcade Fire gibi gruplar bir kaç yıl öncesine kadar hipster’ların playlistlerinde yer alırken artık herkes tarafından tanındığı için eskisi kadar rağbet görmüyorlar.

70’li ve 80’li yılların ingiliz pop, progressive rock, indie pop grupları dinledikleri gibi elektronik müzikte vazgeçilmezlerinden. Gesaffelstein’ı pek bir severler örneğin.

Lafı fazla uzatmadan sizlere bir hipster’ın müzikal dünyasına kısa bir yolculuk yapabilmeniz için şöyle bir playlist hazırladık, unuttuğumuz şarkılar olduğunu düşünüyorsanız bize yazın:

hutopia.net@gmail.com

1/

2/

3/

4/

5/

6/

7/

8/

9/

10/

11/

12/

13/

14/

15/

16/

17/

18/

19/