Hany Babu Hindistan’da, Delhi Üniversitesi İngilizce Departmanında bir akademisyen. Hany Babu bir insan hakları savunucusu, üzerinde çalıştığı alanlar arasında dilsel kimlik, marjinallişterilmiş diller ve sosyal adalet yer alıyor.

Yayınlamış olduğu son makalenin adı « Eşit olmayan haklar: Özgürlük, eşitlik, Yaşam, Vatandaşın ve diğerlerinin Özgürlüğü» (‘Unequal rights: Freedom, equality, life and liberty of citizens and others’)

Hany Babu Hindistan’da ki kast sisteminin en altında yer alan Dalitlerin yani dokunulmazların savunuculuğunu yapan bir aktivist. Bu kasta ait dezavantajlı öğrencilerin üniversiteye girebilmesi ve burs alabilmesi için mücadele veren bir akademisyen. Kendisi ayrıca hapiste olan İnsan Hakları savunucusu G.N. SAİBABA’nın serbest bırakılması için mücadele eden ekibin başını çekiyordu.

Öyle zannediyorum ki bu satırları okuyan sizler için hikayenin bundan sonraki kısmını tahmin etmek çok da güç değil. İnsan Hakları Savunucusu Hany Babu 28 Temmuz 2020 tarihinden beri ülkede « terörle müacedele kapsamında » tutuklu. Hindistan Ulusal Güvenlik Ajansı (NIA) Hany Babu’yu tutukladı. Kast sistemine karşı olan aktivist Hany Babu’nun tutuklanmasına tepkili akademisyen mevcut tabiki.Bu tutuklamayı akademisyen arkadaşları Dalit’lerin yani dokunulmazların bu kast uygulamalarına karşı seslerini yükseltmiş olmalarına karşı bir ceza olarak görüyorlar. Tutuklama Hindistan hükümetinin ülkede muhalif seslere ne kadar tahammülsüz olduğunun bir göstergesi.

Hindistan hükümeti sadece müslüman karşıtı yasalarla değil, muhalif seslere karşı antidemokratik tutumuyla da dikkat çekiyor, akademisyen, dokunulmazlar kastına ait öğrencilerin haklarının savunucusu Hany Babu'nun tutuklanması buna bir örnek.
Hintli yazar, dünyaca ünlü “Küçük şeylerin Tanrısı” kitabının yazarı Arundhati Roy’da Hany Babu’nun tutuklanmasını kınayan aydınlardan.

İnsan Hakları Dernekleri pandeminin ürkütücü boyutta olduğu bilinen Hindistan’da hapishane olan Hany Babu’nun hayatından endişeli.

Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Sendikaları Ağı (www.laboursolidarity.org) Hany Babu’nun serbest bırakılması için bir imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasına katılmak için tıklayınız.

Dünyanın dört bir yanından, pek çok ülkeden sendikaların « Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Sendikaları Ağı »na üye olduğunu görüyoruz. Türkiye’den sadece « Gıda Sanayii İşçileri Sendikası – Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(GIDA-IŞ/DISK » üye olduğunu siteden anlıyoruz.