Geçtiğimiz yıl yaklaşık 40.000 fransız üniversite öğrencisi Erasmus programı dahilinde, en az bir dönem kalmak üzere yabancı bir ülkeye gitmiş. Bu rakam Fransa’yı ERASMUS’la yurt dışına öğrenci gönderen ülkeler arasında birinci sıraya yükseltiyor. Oysa Erasmus öğrencilerine ev sahipliği yapmak konusunda Fransa’nın gerilediğini görüyoruz. Daha önce ev sahipliğinde -5 yıl öncesine kadar- ikinci sırada yer alan Fransa’nın İspanya, Almanya ve İngiltere’nin arkasında dördüncü sıraya yerleştiğini görüyoruz.

Fransız Geçen sene 42537 yabancı üniversite öğrencisi ile öğrencilerin seyahat etme sevdası, yeni kültürleri keşfetme tutkusunu Avrupa Komisyonunun geçtiğimiz günlerde açıkladığı Erasmus rakamları doğruluyor.

İspanya’nın Erasmus öğrencilerine ev sahipliği konusunda başı çektiği apaçık ortada. 42537 yabancı öğrenciye ev sahipliği yaparak, yabancı ülkede eğitim alan tüm öğrencilerin %15’ine ev sahipliği yapıyor. Fransa’da yüksek öğrenim başvurularının gerçekleştirildiği campusfrance sitesinin verdiği bilgiye göre “İspanya son 5 yıldır rakiplerinin açık ara önünde.”2010-2011 Eğitim yılında ikinci sırada olan Fransa 29558 öğrenci ağırlayarak 4. sırada bulunuyor. “Erasmus öğrencilerinin tercih ettiği ülkeler arasında Fransa tercihinin %28 arttığı görülüyor ve Fransa tüm Erasmus öğrencilerinin %10’unu ağırlıyor.” diye belirtiliyor Campus France raporunda.

Fransa’nın yakın komşuları Almanya ve İngiltere büyük bir atılım içine girmiş durumda. Son 5 yıl içinde Erasmus öğrencileri arasında Almanya tercihinde %72’lik bir artış görülmüş (toplam 32781 öğrenci). İngiltere için bu rakam 30183. Sıralamada Almanya ikinci, İngiltere üçüncü.

Campus France raporunda ayrıca Belçika ve Polonya’nın büyük bir sıçrama yaptığını, son dönemde pek çok yabancı öğrencinin bu ülkeleri tercih ettiğini belirtiyor. İki ülke Erasmus’ta en çok tercih edilen ülkeler listesinde ilk 10’a girmeyi başarmış. Polonya 6. Belçika 9. sırada.

Bununla beraber fransız üniversite öğrencileri seyahat etme konusunda şampiyonluklarını ilan ettiler. 2014-2015 eğitim yılında Erasmus’la yurt dışına giden 39985 öğrenciyle (tüm Erasmus yapan öğrencilerin %14’ü) birinci sırada yer alıyor. Almanya 39719 öğrenciyle ikinci sırada.

3. sırada İspanya geliyor (36842 öğrenci), 4. SIRADA Italya’yi ve 5. sırada Polonya’yı görebiliyoruz.

Türkiye’den Erasmus’la yurt dışına giden öğrenci sayısı son 5 yılda %63 artış göstermiş ve ülke olarak Hollanda’nın önünde 7. sırada yerini almış.

 

DİPNOT: ERASMUS projesi muhafazakar entelektüeller tarafından eleştirilmekte. Bu konuya en sert eleştiri Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan’dan gelmişti. Erasmus/Orgasmus