Paypal’ın ve Tesla Motors’un kurucu ortaklarından Elon Musk aynı zamanda bildiğiniz gibi SpaceX firmasının da CEO’su ve bugün itibariyle SpaceX firması roket mühendisliğinde çığır açacak yeni bir gelişmeye imza attı. SpaceX’in geliştirdiği Falcon 9 roketi, yeryüzüne başarılı bir şekilde inmeyi başardı.

Bu yıl içerisinde SpaceX, iki kez daha roketini yeryüzünü indirmeyi denemiş fakat başarısız olmuştu. Başarısız olmasının nedenleri arasında roketi dalgalı okyanus sularında bulunan ve rüzgarın yoğun olduğu bir platforma indirme çabası da vardı. SpaceX, bu kez işi şansa bırakmadı ve roketi karaya indirdi.

SpaceX, yeryüzüne başarılı bir şekilde roketi dik indiren ilk firma değil. Daha önce Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’un kurduğu Blue Origin firmasının New Shephard adlı roketi de yeryüzüne başarılı iniş yapmıştı fakat teknik olarak iki firmanın roketlerini karşılaştırmak Falcon 9 için haksızlık olur.

Blue Origin’in geliştirdiği New Shephard, uzay turizmi için geliştirilen bir roket ve amacı uzaya çıkıp turistlere birkaç dakikalığına da olsa uzay manzarası sunmak ve dünyaya farklı bir perspektiften bakılmasını sağlamak. Diğer yandan SpaceX, Mars’ı kolonize etmeyi hedefliyor ve halihazırda ISS’e (uzay istasyonuna) gidip nakliye yapabiliyor. Ayrıca başka önemli bir fark roketlerin vardığı hız arasında. New Shephard yalnızca Mach 3 (3700 km/h) hıza varabilirken Falcon 9, Mach 9 (11.000 km/h) seviyesinde hıza erişebiliyor. Bu da Falcon 9’un yörüngeye oturabilmesini sağlıyor. New Shephard ise sadece uzaya çıkmayı başarabiliyor. Her iki roket arasındaki farklılıkları daha detaylı anlatan ve özetleyen bir videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

SpaceX firmasının başarısı gelecekte yapılabilecek uzay yolculukları için çok önemli bir adım. Falcon 9’u üretmenin maliyeti 16 milyon dolar fakat yakıtını doldurmak yalnızca 200,000 dolar. Falcon 9’un elde ettiği başarı, roketlerin yeniden kullanılabilmesi anlamına geliyor ve bu da firmalar için ekonomik olarak önemli bir kar.