Herkes bir gün 15 dakikalığına meşhur olacak..
                     – Andy Warhol

Eğitim Öğretim Yılının sonuna gelirken tüm öğrencileri bir heyecan sarmaktadır. Zamanlarını özgürce değerlendirebilecekleri uzun bir yaz tatili yaklaşmaktadır. Ancak söz konusu Lise son sınıf öğrencileri olduğunda durum biraz farklıdır. Onlar için 4 ya da 5 hatta 8 yıllık lise hayatlarının sonuna gelinmiştir. Bazı çok yakın arkadaşların üniversite tercihlerinden dolayı yolları ayrılacaktır. Yeni bir hayat, yeni bir başlangıç zamanıdır artık. Bu sebepten olsa gerek, son sınıf öğrencileri lise yaşamlarının sonuna geldiklerinde, bu anları unutulmaz kılmak için çeşitli eğlence, kutlama (konvoy, fasıl, okula sarhoş gelme vb..) Bunların içinde en önemli ritüellerden biride o sene çıkacak olan “Yıllık” için arkadaşlara yazı yazmak ve belkide en önemlisi yıllık için fotoğraf çektirmektir.

Kimileri için son derece gereksiz bir ritüel olarak görünsede, kimileri için son derece önemlidir lise mezuniyetini kutlamak (temsili resim)

 

İsveç’in güneyinde Vaxyö şehrinde bir lisede de aynı şeyler oluyor ve sıra yıllık için fortoğraf çekilmeye gelince 19 yaşındaki Hanna Bolander yıllık fotoğraflarında üstü çıplak (topless) poz vermeye karar veriyor. Hanna bu eylemini kesinlikle bir teşhircilik olarak görmüyor, bunu feminist bir eylem olarak görüyor. “Erkekler fotoğrafların bazılarında t-shirt’lerini çıkarmış üstsüz poz veriyordu, aynı şeyi neden bir kız yapamasın ki?” diyerek bu tartışmanın ülke geneline yayılmasına bir anlam veremiyor. “Bunda bu kadar büyütülecek bir şey görmüyorum” diye kendini ifade ediyor.

 

Çekincelerine rağmen okul yönetimi Bolander’in bu kararına saygı gösteriyor ve fotoğrafın yayınlanmasına izin veriyor. “Beni sadece olayın riskleri konusunda uyardılar sadece” diye açıklamam getiriyor. “Yıllığa koyduğum fotoğraf ile ilgili tepkiler genelde son derece pozitif, ailem biraz ürkmüş olsa da bana destek oldular” diye de ekliyor.

 

Bolander’in en çok hoşuna giden yorum ise Norveç’li bir büyük babadan gelmiş, kendisine yazdığı mesajda “benim torunum böyle bir şey yapsa kendisiyle kesinlikle gurur duyardım” demiş.

 

Hanna Bolander'in tüm hayatını sosyal medyadan ve blogundan takip etmeniz mümkün!

19 yaşındaki Hanna Bolander, bundan sonraki hayatında kadın-erkek eşitliği için mücadele vermeye devam etmek istediğini ifade ediyor ama ekliyor, “bu mücadelede her seferinde göğüslerimi göstermem gereltiğini zannetmiyorum”.

 

Hanna Bolander bu davranışıyla İsveç’te birdenbire ülkenin gündeminde ön sıralarda yer aldı. Kendisinin bu davranışını “ahlaksızca” olarak değerlendirenler olsada kimileri Hanna Bolander’in yeni bir feminist hareketi başlattığına inanıyor. Lise mezunu genç kız söz konusu fotoğrafı kendi blogunda yayınladı. Feminist bir aktivist mi yoksa sadece ünlü olma peşinde bir genç mi bilemeyiz ama Hanna B, blogu, instagram, twitter ve facebook hesabına bakacak olursak, adından bahsedilmesini başarmış durumda.

 

Hanna Bolander isimli İsveç'li genç kız sosyal mesyayı aktif olarak kulanıyor ve kısa zamanda tüm Avrupa'da basında kendinden söz etmeyi başardı

Hanna’nın ünü İsveç’in sınırlarını çoktan aştı bile, İngiliz basını, The Sun, Dailymail, Independent olayı çok enteresan bulmuş olsa gerek genç kızı sayfalarına çok geçmeden taşıdı.