Eurostat İstatistik ajansının yaptığı bir araştırmaya göre, Avrupa Birliği bünyesindeki ülkelerde ortaokul ve liselerde öğrenilen yabancı dillerde Fransızca halen 2. sırada, birinci sırada açık ara İngilizceyi görüyoruz.

23 Şubat 2017 tarihinde Eurostat tarafından yayınlanan rapora göre AB okullarında Fransızca dersini tercih edenler Almanca ve İspanyolca’yı tercih edenlerden çok fazla.

Dünyada fransızca konuşanların sayısı yaklaşık 275 milyonu buluyor. AB’de 11-15 yaş arasındaki toplma 17 milyon öğrenci arasında 5 milyonunun (%33,8) fransızca öğrenmekte olduğunu görebiliyoruz.

İngilizcenin çok gerisinde olmasına rağmen fransızca AB ülkelerinde ortaokul öğrencileri arasında oldukça ilgi gören bir dil. Bu bize AB ülkelerinde fransızca dilinin halen önemli bir dil olduğunu gösteriyor. Rapor ayrıca fransızcanın Belçika ve İrlanda’da en çok tercih edilen birinci yabancı dil olduğunu ve AB’nin yeni üyesi 8 ülkede ortaokulda en çok tercih edilen 2. yabancı dil olduğunu belirtiyor.

Fransa’daki ortaokullarda yabancı dil öğrenimine bakacak olursak, fransız ortaokul öğrencilerinin yabancı dil öğrenmede çok başarılı olmadığını görüyoruz. 2016 yılında “Education First”in yaptığı bir araştırmada Fransa araştırma kapsamındaki 72 ülke arasında İngilizce öğrenmede 29. sırada yerini alıyor. Fransız öğrencilerin özellikle günlük konuşmada çok zorlandığı tespit edilmiş.

Fransız Milli Eğitim Bakanlığı bu sonuçlardan sonra yabancı dil (İngilizce) öğreniminin ilkokul 1.sınıftan başlatılmasına, ikinci yabancı dilin ise 7. sınıfta başlatılmasına karar verdi.