Marissa Mayer’in başarısı tüm kadınların zaferi mi?


Marissa Mayer ile bir akşam, Marissa Mayer Yahoo’da

Marissa Mayer’in Yahoo’nun yönetim Kurulu tarafından ?Yahoo?nun Ceo’luğuna getirilmesi ve bu atamanın Marissa Mayer’in hamileliğine rağmen gerçekleşmesi, dünyanın dört bir yanındaki çalışan kadınlar için büyük bir kazanım.

Marissa Mayer  Yahoo’nun başına geçerek Facebook’tan Sheryl Sandberg, Hewlett Packard Ceo’su Meg Whitman, IBM Ceo’su  Virginia Rometty ile birlikte teknoloji dünyasının zirvesindeki kadınlar  klubüne dahil olmuş bulunuyor. Marissa Mayer’i özel yapan kuşkusuz Yahoo grubunun başına geçmesinden çok kısa bir süre sonra doğum yapacak olması.

Marissa Mayer Yahoo’yu kurtarabilecek mi?

Marissa Mayer’in kariyeri başarılarla dolu. Yahoo Ceo’su olmadan önce 13 yıl boyunca Google’da çalışan Marissa Google’da çalıştığı dönemde aralarında  Google Search, Google News, Google Images ve Gmail’inde ulunduğu birçok ürün çalışmalarının başında bulundu. Stanford Üniversitesi mezunu olan ve Google’ın ilk kadın mühendisi ve 20. çalışanı olan Marissa’nın ?yapay zeka? konusunda pek çok patent ve brövesi bulunmakta. Ayrıca Marissa’ya 2009 yılında Illinois Institute of Technology tarafından, çalışmalarından dolayı fahri doktora verildi.

Marissa Mayer’in, son 4 yıldır zarar eden ve beklenen atılımı bir türlü gerçekleştiremeyen Yahoo’ya yeni bir soluk getireceği şüphesiz. Mashable.com’un yaptığı ankete katılanların %80’i Marissa Mayer’in Yahoo için doğru tercih olduğu düşünüyor.


Video yaklaşık bir buçuk saat sürse de, hiperaktif Marissa Mayer’i dinlemeye değer.

Çocuk mu Kariyer mi?

16 Temmuz 2012 günü Yahoo’nun yeni patronunun ismi açıklandıktan birkaç saat sonra,  Marissa Mayer Fortune dergisine verdiği demeçte  hamile olduğunu ifade ederek gündeme ?bomba? gibi düştü. Bu açıklama ?çocuk mu kariyer mi?? sorusunu kendine sormak zorunda kalan dünyadaki tüm çalışan kadınların ilgisini çekti. Yahoo grubu CEO arayışları dahilinde Marissa Mayer ile yaptığı ikinci görüşmede Marissa yönetim kurulu üyelerine hamile olduğunu söylemiş ve Marissa Mayer’in basındaki açıklamalarından anlayabildiğimiz kadarıyla Yahoo yönetim kurulu üyeleri, kendisiyle çalışmak istediklerini tekrar edip ?bunun bir problem olmayacağını? ifade etmişler. 37 yaşındaki  Marissa Mayer  Ekim 2012’de doğum yapacak ve bu onun ilk çocuğu. Amerikan medyası doğacak olan çocuğun erkek olduğunu bildiriyor.

Marissa Mayer’in yeni işinde başarılı olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz. Kuşkusuz ülkemizde ve dünyada ancak özellikle ülkemizde ister kamuda ister özel sektörde çalışan ve kariyer planı yapan kadınların çocuk ve kariyeri bir arada götürebilmeleri o kadar kolay değil. Yahoo grubunu hamile olduğunu bilerek bir kadını Ceo’luğa getirmesi son derece cesaret verici bir gelişme olarak görülse de, çalışan anneler konusunda ülkemizde Marissa Mayer’in başarılı olmasını temenni etmekten başka gelişmeler olması gerekmekte.