Fransız mahkemesinden “skandal” karar:

Fransa Paris şehrinin kuzey batısında bulunanHauts-de-Seine bölgesi Colombe ilçesinde orta ve dar gelirli vatandsaşların ikamet ettiği sitesinde bir bakkal, belediyeden kiralamış olduğu dükkanından çıkmak zorunda. Sebebi ise dükkanda alkollü içecek ve domuz eti satmayıp sadece “helal” ürünlere yer vermesi.

Nanterre mahkemesi işletmenin kira sözleşmesine uymadığını, sözleşmesinde “genel gıda ticareti” ibaresi olduğu alkollü içecek ve domuz eti satmayarak sözleşmeye aykırı davranıldığı gerekçesiyle mal sahibi konumundaki belediye başkanı işletmeciye 2015 Kasım ayında dava açmıştı. Geçtiğimiz günlşerde Nanterre Asliye Mahkemesi kararını verdi. Davacı konumunda olan belediyeyi haklı buldu ve adından anladığımız kadarıyla bir Türk tarafından işletilen (Anadolu Distribution) davalının dükkanı tahliye etmesi gerektiği kararını verdi.

Nanterre Mahkemesi Anadolu Distribution şirketinin gerekçeli kararında marketin “semtin tüm sakinlerinin ihtiyaçlarına cevap vermediği, satılan gıda ürünlerin büyük çoğunluğunun islami duyarlılığı olanlara hitap ettiği” ayrıca da “markette alkol reyonunun bulunmadığı” belirtiliyor.

Anadolu Distribution firma yetkilileri noter aracılığıyla mağazada sadece “helal” ürünler satılmadığını tespit ettirdi ancak majhkeme tarafından bunun yetersiz olduğu belirtildi. Colombes ilçe belediyesinin yan kuruluşu olan “Colombe Habitat Public” yaptığı tespitlerde mağazadaki pek çok reyonun “halal” ürünler ile doldurulduğunu ve “genel gıda ticareti” yapan diğer işyerlerinin aksine şarap ve diğer alkollü içeceklerin satılmadığı tespitini yapıyor ve bu durumunda marketin semt sakinlerinin sadece belirli bir kısmına hitap ederek sözleşmeye sadık kalmadığını ifade ediyor. Belediye yetkilileri ayrıca dava dilekçelerinde üzerinde Kuran’dan ayetlerin yazılı olduğu tabloların satışınında sözleşmeye uygun olmadığını belirtiyorlar.

Haber Kaynağı : AFP (Agence France-Presse)